Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się

Mystkowo

Województwo:mazowieckie
Powiat:płoński
Gmina:Baboszewo
Rodzaj obiektu:Dwór

Historia

Dwór został wybudowany w 1 poł. lat 20 tych na polecenie Władysława Staniszewskiego.
Wcześniej właścicielami starego dworu drewnianego, na którego fundamentach powstał istniejący obecnie obiekt była rodzina Żółtowskich.

W trackie II Wojny Światowej we dworze ulokowany został posterunek żandarmerii niemieckiej i areszt. Majątek pozostawał w rękach fundatora jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej gdyż pozostał jako nie podlegająca reformie rolnej resztówka.
Obecnie dwór został odrestaurowany przez właściciela prywatnego. W okolicy zachowało się kilka przykładów starodrzewu.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta o regularnej bryle. Podpiwniczony, parterowy, z mieszkalnym poddaszem nakrytym wysokim dachem łamanym ?polskim? o połaciach krytych blachą. Całość posadowiona została na niewysokiej partii cokołowej z kamienia polnego.
Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiowym dwukolumnowym portykiem toskańskim typu ?in antis? wgłębno- wypukłym. Ponad portykiem umieszczono wystawkę z półszczytem z eliptycznym, pionowym otworem okiennym oraz datą powstania dworu. Portyk wyposażony został w dwa prostokątne otwory okienne w ścianach bocznych.
Wystrój architektoniczny ograniczony został do boniowania naroży, profilowanych opasek prostokątnych otworów okiennych oraz wydatnego, profilowanego gzymsu koronującego. Na elewacji bocznej umieszczono sionkę z dodatkowym wejściem, z odcinkowym zamknięciem oraz oknami. Całość skomponowana w duchu stylu dworkowego, polskiego tak rozpowszechnionego ówcześnie, w niepodległej Polsce w środowisku ziemiańskim.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.