Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Kożuszki - Ośrodek
M. E. Wojciechowscy
Miniatura Kożuszki - OśrodekMiniatura Kożuszki - Ośrodek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Jagła

Kożuszki - Ośrodek

Województwo:mazowieckie
Powiat:sochaczewski
Gmina:Sochaczew (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, k. XIX/XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1049 z 10.05.1974
Park:nr rej.: 706 z 3.05.1962 oraz 54 z 8.11.1978

Stan obecny

Przedsiębiorstwo Badań Geologicznych.

Historia

Pałac został wybudowany w 1870 r. na zlecenie Władysława Tomickiego. Posiadłość została spalona w roku 1914 i następnie odbudowana przez ówczesnego właściciela Romana Donimirskiego. W latach 30 tych właścicielem miejscowego majątku był Zygmunt Donimirski. Po zakończeniu II Wojny Światowej został doszczętnie zdewastowany, spustoszenia dopełnił pożar w 1971 roku. Na lata 1975-88 przypada gruntowna odbudowa pałacu według projektów architekta M. Zawadzkiego na potrzeby Domu Pracy Twórczej ?Dom Geologa?. Inwestorem tego przedsięwzięcia był właściciel pałacu od 1984 roku, Przedsiębiorstwo Badań Geologicznych.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na wydłużonym planie, o nieregularnej bryle, częściowo piętrowy, częściowo parterowy, z czworoboczną wieżą usytuowaną w narożniku północno- wschodnim części parterowej. Wieża dwukondygnacyjna, nakryta spłaszczonym daszkiem namiotowym. Od zachodu dostawiono czworoboczną przybudówkę. Część piętrowa 3 osiowa z osiami wydzielonymi boniowanymi lizenami, przekryta spłaszczonym dachem czterospadowym. Okna dekorowane płaskimi opaskami. Część parterowa 7 osiowa przekryta dachem mansardowym z trzema 2 osiowymi wystawkami wieńczonymi trójkątnymi szczytami, dekorowana boniowanymi lizenami. Na elewacji frontowej umieszczono niesymetrycznie wejście główne do pałacu poprzedzone otwartym tarasem. Osie parteru wydzielone boniowanymi lizenami. Na elewacji ogrodowej umieszczono otwarty taras. Układ wnętrz dwutraktowy, gruntownie przekształcony w trakcie odbudowy. Całość skomponowana w duchu neorenesansu i neobaroku.

Park

Park krajobrazowy założony wraz z budową pałacu w 1870 r. według projektu Kamila Jamme. Po zakończeniu II Wojny Światowej został zdewastowany i w latach późniejszych nieudolnie przekształcony.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.