Skatalogowanych zabytków: 11295
Zarejestruj się
Miniatura Gręzów
Zdjęcie Miecia Postołowska 2012
Miniatura GręzówMiniatura GręzówMiniatura GręzówMiniatura GręzówMiniatura GręzówMiniatura GręzówMiniatura GręzówMiniatura GręzówMiniatura Gręzów

Gręzów

Województwo:mazowieckie
Powiat:siedlecki
Gmina:Kotuń
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XIX/XX w., nr rej.: A-422 z 17.06.1993 i z 422 z 17.04.1997

Historia

Dwór powstał na początku lat 20 tych XX wieku według projektu budowniczego Wacława Jędrzejewskiego (autora przebudowy dworu w Chlewiskach-Reymontówce). Majątek stanowił jedną całość wraz z Chlewiskami i był własnością rodziny Różańskich. W latach późniejszych właściciele zmieniali i byli nimi Helbichowie, od 1926 roku Aurelia z Szacsznajdrów Reymontowa ? żona pisarza Władysława Reymonta. W roku 1930 dwór przeszedł w posiadanie najprawdopodobniej Feliksa Tymienieckiego. Obecnie dom jest opuszczony i dostępny z zewnątrz. Pozostaje w bardzo złym stanie technicznym. W okolicy roztacza się zdziczały park.

Opis

Dwór murowany z cegły, otynkowany i malowany na biało. Posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle. Parterowy, podpiwniczony, z poddaszem nakrytym dachem czterospadowym. Połacie dachu kryte blachą. Elewacja frontowa 7 osiowa z trzy osiowym, czterokolumnowym portykiem umieszczonym centralnie, poprzedzającym wejście główne do dworu. Portyk zwieńczony trójkątnym szczytem i nakryty daszkiem dwuspadowym. Elewacje boczne poprzedzone zostały niewielkimi przybudówkami nakrytymi daszkami trójspadowymi. Na osi głównej elewacji tylnej umieszczono trójboczny ryzalit nakryty daszkiem namiotowym. Elewacja tylna nie ma charakteru ogrodowego ? brakuje tu drzwi prowadzących do ogrodu. Od frontu dwór skierowany jest w stronę parku, z tyłu znajduje się założenie folwarku. Dwór skomponowany został w duchu nastrojowego stylu polskiego z elementem architektury zamkowej w formie tylnego ryzality nakrytego daszkiem namiotowym.

Park

Park.

Inne

Pralnia.
Dwojak.
Obora.
Chlewnia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.