Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Szczodre - Pałac (d. nr 42, obecnie Stawowa 5)
2014, zdjęcie Sławomir Milejski
Miniatura Szczodre - Pałac (d. nr 42, obecnie Stawowa 5)Miniatura Szczodre - Pałac (d. nr 42, obecnie Stawowa 5)Miniatura Szczodre - Pałac (d. nr 42, obecnie Stawowa 5)Miniatura Szczodre - Pałac (d. nr 42, obecnie Stawowa 5)Miniatura Szczodre - Pałac (d. nr 42, obecnie Stawowa 5)

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Szczodre - Pałac (d. nr 42, obecnie Stawowa 5)
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Sławomir MilejskiBogdan Adler

Szczodre - Pałac (d. nr 42, obecnie Stawowa 5)

Sibyllenort

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Długołęka
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, 1851-67 r., nr rej.: 649/W z 21.09.1990

Historia

Zachował się fragment skrzydła pałacu z 1851 r.

Opis

Budynek z którego do dziś zachowały się: niewielka część wschodnia o dwóch kondygnacjach, gdzie znajdowały się kuchnie i mieszkanie kasztelana (po wojnie część tę odbudowano i ustanowiono w niej kolejno: szpital, ośrodek szkoleniowy Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu; później przeszła w ręce prywatne i nie była odtąd użytkowana), ruiny oficyn pałacowych.

Park

W modernizacji parku brał udział Christian Weiss (nadworny ogrodnik księżnej Izabeli z Czartoryskich). Park powiększono do 300 ha i zmieniono go na krajobrazowy i zbudowano bażanciarnię. Autorem przekształceń był Ebert z Brunszwiku. W parku hodowano różne gatunki zwierzyny łownej. Teren \"zwierzyńca\" otaczało ogrodzenie z murowanymi strażnicami przy bramach wjazdowych, z których zachowały się jedynie dwie. Park przekształcono w 1889 roku. Po 1945 zamieniono go w las i rozpoczęto wyrąb drzew. Obecnie gmina wystawiła go na sprzedaż.

Inne

W latach 1866-1867 powstała wozownia, stajnia i ujeżdżalnia. Królowa Karolina wzniosła na cześć króla Karola po śmierci pomnik w postaci kamiennego krzyża z wyrytym napisem. Pomnik ten zachował się do dziś.
Oficyna (d. nr 44, obecnie Stawowa 6)
Ogrodzenie murowane z bramą (z kratą i lwami)

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.