Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Szczepanów
.2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura SzczepanówMiniatura SzczepanówMiniatura SzczepanówMiniatura SzczepanówMiniatura SzczepanówMiniatura SzczepanówMiniatura SzczepanówMiniatura SzczepanówMiniatura SzczepanówMiniatura SzczepanówMiniatura SzczepanówMiniatura Szczepanów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Szczepanów
zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerJoanna Kwoka

Szczepanów

Województwo:dolnośląskie
Powiat:średzki
Gmina:Środa Śląska
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny
Obiekt:pałac, nr rej.: 1233 z 21.12.1964
Park:nr rej.: 421/W z 30.09.1978

Historia

Pałac zbudowany w latach 1690-1692 dla Franza Bautschnera von Schlenberga. - Zapewne w tym miejscu istniało wcześniejsze założenie. Pierwszy dwór mógł stać w Szczepanowie w XVI w., zaś liczni autorzy napomykają o przebudowie, która miała mieć miejsce pod koniec XVII w. W czasie wojny siedmioletniej dwór doznał poważnych uszkodzeń. W latach 1690-1692 został gruntownie przebudowany i w formie z tego okresu zachował się do dziś. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1768-1772, gdy zmieniono układ wnętrz oraz dodano w ryzalicie taras. W latach 40. XIX w. podwyższono wieże, dodano portyki kolumnowe, zlikwidowano dziedziniec wewnętrzny, stawiając na jego miejscu duży hall. Następna przebudowa nastąpiła na przełomie XIX i XX w., gdy udekorowano niektóre sale w stylu neobarokowym. Na pocz. XIX w. właścicielem majątku był von Schweinitz. W 1960 roku i 1975 roku pałac doczekał się remontu, w trakcie którego zlikwidowano sztukaterie, dachowe lukarny i obniżono wieże. Obecnie pałac należy do AWRSP, która oddała go w dzierżawę spółce rolniczej .

Opis

Budynek barokowy, wzniesiony na planie prostokąta z ryzalitem na osi, trzykondygnacyjny, na wysokim cokole. W narożach znajdują się dwie koliste baszty. Zachowały się: sala na piętrze z dekoracją stiukową, kamienna balustrada między pałacem a folwarkiem, wykonana z kamienia w stylu Martina Frantza, a pochodząca z lat 30. XVIII w.

Park

Park, XVIII-XIX w.. o powierzchni 126 ha, który założony został w stylu francuskim od strony frontowej pałacu, a angielskim od strony południowo-wschodniej.

Inne

W skład zespołu wchodzi :
- Pałac
- Park ze szczątkami stawu
- dom zarzadcy
- 3 oficyny mieszkalne
- stajnia (spichrz)
- 3 obory
- stodoła
- młyn
- gorzelnia
- ruiny pawilonu (herbaciarnia)
- ogrodzenie z bramami

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.