Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Szczepanów
.2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura SzczepanówMiniatura SzczepanówMiniatura Szczepanów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Szczepanów
Zdjęcie Bogdan Adler

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.1953, 16.6091

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Szczepanów

Województwo:dolnośląskie
Powiat:średzki
Gmina:Środa Śląska
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny
Obiekt:pałac, nr rej.: 1233 z 21.12.1964
Park:nr rej.: 421/W z 30.09.1978

Historia

Pałac zbudowany w latach 1690-1692 dla Franza Bautschnera von Schlenberga. - Zapewne w tym miejscu istniało wcześniejsze założenie. Pierwszy dwór mógł stać w Szczepanowie w XVI w., zaś liczni autorzy napomykają o przebudowie, która miała mieć miejsce pod koniec XVII w. W czasie wojny siedmioletniej dwór doznał poważnych uszkodzeń. W latach 1690-1692 został gruntownie przebudowany i w formie z tego okresu zachował się do dziś. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1768-1772, gdy zmieniono układ wnętrz oraz dodano w ryzalicie taras. W latach 40. XIX w. podwyższono wieże, dodano portyki kolumnowe, zlikwidowano dziedziniec wewnętrzny, stawiając na jego miejscu duży hall. Następna przebudowa nastąpiła na przełomie XIX i XX w., gdy udekorowano niektóre sale w stylu neobarokowym. Na pocz. XIX w. właścicielem majątku był von Schweinitz. W 1960 roku i 1975 roku pałac doczekał się remontu, w trakcie którego zlikwidowano sztukaterie, dachowe lukarny i obniżono wieże. Obecnie pałac należy do AWRSP, która oddała go w dzierżawę spółce rolniczej .

Opis

Budynek barokowy, wzniesiony na planie prostokąta z ryzalitem na osi, trzykondygnacyjny, na wysokim cokole. W narożach znajdują się dwie koliste baszty. Zachowały się: sala na piętrze z dekoracją stiukową, kamienna balustrada między pałacem a folwarkiem, wykonana z kamienia w stylu Martina Frantza, a pochodząca z lat 30. XVIII w.

Park

Park, XVIII-XIX w.. o powierzchni 126 ha, który założony został w stylu francuskim od strony frontowej pałacu, a angielskim od strony południowo-wschodniej.

Inne

W skład zespołu wchodzi :
- Pałac
- Park ze szczątkami stawu
- dom zarzadcy
- 3 oficyny mieszkalne
- stajnia (spichrz)
- 3 obory
- stodoła
- młyn
- gorzelnia
- ruiny pawilonu (herbaciarnia)
- ogrodzenie z bramami

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.