Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Łychowska Wola

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Łychowska Wola

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Jasieniec
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: 4/A z 15.12.1978

Stan obecny

Dom w bardzo dobrym stanie. Uporządkowane resztki zdewastowanego parku. Obiekt niedostępny, widoczny z większej odległości.

Historia

Dwór został wybudowany w I połowie XIX wieku. W roku 1860 nastąpiła gruntowna przebudowa dworu. Elewacja frontowa zyskała w jej wyniku 3 osiowy, zabudowany, wysunięty ryzalitowo przedsionek a elewacja ogrodowa zamkniętą trójbocznie część piętrową. W latach 30 tych XX wieku dwór należał do Władysława Markowskiego. Po zakończeniu II Wojny Światowej dwór przeszedł w posiadanie miejscowego PGR-u. W latach późniejszych parokrotnie zmieniał prywatnych właścicieli. W latach 90 tych XX wieku był w posiadaniu prywatnych właścicieli. Zamieszkały był jednak tylko w części, w pozostałej części stał opuszczony.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie wydłużonego prostokąta, o regularnej bryle, podpiwniczony, możliwe że piwnice pochodzą ze starszego dworu stojącego w tym samym miejscu, parterowy, z poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach krytych blachą, papą oraz w jednym z półszczytów drewnem. Elewacja frontowa 11 osiowa z 3 osiowym, zabudowanym przedsionkiem, wysuniętym znacznie przed lico elewacji, wieńczonym trójkątnym szczytem. Otwory okienne i główne wejście do dworu umieszczone na osi zamknięte półkoliście. Na elewacji ogrodowej umieszczono część piętrową wysuniętą ryzalitowo i zamkniętą trójbocznie. Na elewacjach bocznych umieszczono prostokątne otwory okienne. Układ wnętrz dwutraktowy z przedsionkiem, sienią i salonem na osi. Zachowały się w niektórych pomieszczeniach piece kaflowe z oryginalnego wyposażenia dworu. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym. Zachowały się liczne okazy wspaniałego starodrzewu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Bartek Pietrzak4 lata i 9 miesięcy temu
Brzydki