Skatalogowanych zabytków: 11249
Zarejestruj się
Miniatura Gołotczyzna
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura GołotczyznaMiniatura Gołotczyzna

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Gołotczyzna

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7883, 20.6885

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiCzesław Baranowski

Gołotczyzna

Województwo:mazowieckie
Powiat:ciechanowski
Gmina:Sońsk
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski ?Krzewna?, poł. XIX, pocz. XX w., nr rej.: A-223 z 30.08.1980

Stan obecny

Muzeum.

Historia

Dwór został wybudowany na początku XX wieku. Na terenie majątku wznosi się również willa wybudowana zapewne krótko przed rozpoczęciem I Wojny Światowej. Inicjatorką budowy willi była Aleksandra Bąkowska a jej przeznaczeniem była szkoła ogrodnicza. W latach 1926-37 w willi mieszkał Aleksander Świętochowski ? mąż fundatorki budowy. Nazwa majątku ?Krzewnia? pochodzi od pozytywistycznych ideałów krzewienia przez warstwę ziemiaństwa oświaty wśród ludu. W XVIII wieku miejscowy majątek był w posiadaniu rodziny Ostaszewskich a w XX wieku należał już do Aleksandry Bąkowskiej. W 1909 roku z inicjatywy właścicieli dworu w majątku powstała Ferma Praktyczna Gospodarstwa Domowego dla Dziewcząt. W krótkim czasie później powstała Ferma Praktyczna dla Kształcenia Młodych Włościan w Gospodarstwie Wiejskim. Obecnie w obu domach mieści się Muzeum Pozytywizmu z zachowanym w ?Krzewni? gabinetem Aleksandra Świętochowskiego. Oba domy pozostają w dobrym stanie technicznym i z racji pełnienia swojej funkcji są dostępne. W okolicy roztacza się zadbany park.

Opis

Dwór Aleksandry Świętochowskiej murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle. Parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem nakrytym dachem dwuspadowym. Połacie kryte dachówką ceramiczną. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiowym, czterokolumnowym gankiem umieszczonym centralnie dźwigającym taras przed wystawką dachową. Wystawka trzy osiowa zwieńczona trójkątnym szczytem oraz nakryta daszkiem dwuspadowym. Elewacja boczna z otworami okiennymi w poziomie parteru oraz w ścianie szczytowej. Wystrój architektoniczny ograniczony do płaskich opasek okiennych, lizen narożnych, profilowanych gzymsów.
?Krzewnia? murowana z cegły i otynkowana, posadowiona na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, z regularnej bryle. Parterowa, podpiwniczona, z mieszkalnym poddaszem nakrytym dachem czteropołaciowym z czterema wystawkami na każdej elewacji. Połacie kryte dachówką ceramiczną. Wystawki nakryte daszkami trójpołaciowymi. W połaciach dachowych umieszczono okna ?powiekowe? symetrycznie, po obu stronach wystawek. Elewacja frontowa 3 osiowa z wejściem na osi głównej opiętej z dwóch stron wydatnymi przyporami, umieszczonym pod wystawką dachową. Całość skomponowana w stylu polskim.

Inne

Oficyna.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Wojciech Fabisiak8 lat i 10 miesięcy temu
Aleksander Świętochowski nie był mężem Aleksandry Bąkowskiej. Żoną Aleksandra Świętochowskiego w czasie pobytu w Gołotczyźnie była Maria Świętochowska-Grossmanowa. Aleksandra Bąkowska z Sędzimirów ur. 1851 r. w Ślubowie kupiła majątek w Gołotczyźnie w dniu 29 września 1880 roku.