Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Morawka
Zdjęcie Mariusz Mysiakowski 2005

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiMariusz Mysiakowski

Morawka

Województwo:mazowieckie
Powiat:ciechanowski
Gmina:Gołymin-Ośrodek
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski i folwarczny, XVIII-XIX w., nr rej.: A-313 z 28.04.1997

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór został wybudowany w I połowie XIX wieku. W XX wieku został rozbudowany z obu stron. W roku 1918 majątek należał do inż. Czesława Kańskiego. W latach późniejszych majątek przeszedł w posiadanie Stanisława Szczęsnego, który podzielił własność w latach 30 tych XX wieku ze Stanisławem Mierzejewskim. W roku 1925 po śmierci Stanisława Szczęsnego majątek został podzielony pomiędzy jego dzieci. Po dziś dzień dwór w poszczególnych częściach należy do jego spadkobierców. Podczas działań wojennych dwór został częściowo uszkodzony lecz po ich zakończeniu wszystkie zniszczenia zostały naprawione.

Opis

Dwór skomponowany bez wyraźnych cech stylowych. W części najstarszej drewniany i otynkowany, w częściach nowszych murowany z cegły i otynkowany. Posadowiony na planie prostokąta, parterowy z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach krytych pierwotnie dachówką. W roku 1960 została ona zastąpiona blachą. Boczna przybudówka umieszczona po lewej stronie przekryta została dachem dwuspadowym o połaciach pobitych blachą, prawa przybudówka wspiera otwarty taras otoczony metalową balustradką. Elewacja frontowa 7 osiowa z 3 osiową zabudowaną sionką wieńczoną trójkątnym szczytem i przekrytą daszkiem dwuspadowym. W ścianie szczytowej umieszczono oculus. W sionce umieszczono wejście główne do dworu i parę symetrycznie rozmieszczonych okien. Wszystkie zamknięte półkoliście. Okna dekorowane prostymi opaskami, elewacja spięta boniowaniem narożnym. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi i schodami prowadzącymi na piętro. We wnętrzach zachowały się piece kaflowe z dekorowanymi zwieńczeniami. W lewej dobudówce układ wnętrz dwutraktowy, w prawej trzytraktowy. Obie dobudówki zostały dekorowane boniowaniem narożnym.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym.

Inne

Piwnica.
Kuźnia.
Spichrz.
Stodoła.
Obora.
Brama.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ewa D'Ambrosio11 lat i 9 miesięcy temu
Dworek, jak wskazuje napis nad wyjsciem z ganku zostal zbudowany w 1857 roku. Zamieszczone tutaj zdjecie prezentuje dworek od strony drogi, z widokiem na okna naszych bylych pieknych sypialni. Od wielu lat dworek juz nie nalezy do rodziny Stanislawa Szczesnego (mojego pra pradziadka) i Stanislawa Mierzejewskiego (mojego pradziadka).
Maciej Krasiński11 lat i 5 miesięcy temu
Zgadza się najstarsza centralna część dworku została najprawdopodobniej zbudowana w 1857. Dworek od 1989 należy do rodziny Krasińskich.