Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Chmielów
.2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura ChmielówMiniatura ChmielówMiniatura ChmielówMiniatura ChmielówMiniatura ChmielówMiniatura ChmielówMiniatura ChmielówMiniatura ChmielówMiniatura Chmielów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiBogdan AdlerSławomir MilejskiJoanna Kwoka

Chmielów

Schmellwitz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:średzki
Gmina:Kostomłoty
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 487/W z 13.03.1981

Stan obecny

Budynek pałacu - zdewastowany - ale przykryty solidnym blaszanym dachem . Stanowi element własności Spółki Rolniczej - której podobno nie stać na remont . Zabudowania folwarczne zagospodarowane . Na majdanie folwarcznym - olbrzymi bałagan ! Dostęp do obiektów bardzo ograniczony .

Historia

Dobra rycerskie w Chmielowie do 1571 r. znajdowały się w posiadaniu rodziny von Seidlitz (m.in. Niclasa von Seidlitz), a następnie Friedricha von Abschatz . W XVII w. właścicielami majątku byli przedstawiciele rodu von Jaromirsky oraz Johann von Lembhaus i jego żona Helena z domu von Tschirnowitz . W 1719 i 1724 r. posiadłość należała do barona Carla von Abschatz; w 1795 r. do rotmistrza von Raoul; w 1830 do pana von Gellhorn, a w 1845 r. do barona Ziethen.
Od 1853 do 1945 r. dobra ziemskie w Chmielowie stanowiły własność rodzin Diederichs i von Richthofen - m.in. rotmistrza Fritza Diederichsa , wymienianego w księgach adresowych w l. 1873-1894 oraz jego córki Marii i zięcia barona Eugena von Richthofen , wzmiankowanych tamże w l. 1898-1922, a następnie ich syna barona Hansa-Horsta von Richthofen (do 1945)
Po 1945 r. majątek został przekształcony w Zakład Rolny Chmielów, należący do PGR Rakoszyce , a obecnie zespół stanowi własność Spółki Rolniczej .

Opis

Pałac późnobarokowy, wzniesiony w k. XVIII w., przebudowany na pocz. XX w. Częściowo podpiwniczony, założony na planie prostokąta, dwutraktowy, II-kondygnacyjny, nakryty dachem mansardowym, z niewielkim I-kondygnacyjnym, trójbocznie zamkniętym ryzalitem w elewacji południowej. Elewacje dekorowane boniowanymi lizenami i profilowanym gzymsem wieńczącym; otwory w profilowanych opaskach, ujęte podziałem ramowym z okrągłymi płycinami w podokiennikach. Piwnice i część pomieszczeń w przyziemiu sklepiona, z obszerną sienią na osi. Przy elewacji wschodniej I-kondygnacyjna przybudówka kryta dachem naczółkowym, która była poprzedzona tarasem wspartym na 4 filarach - obecnie nie zachowanym.
Główny wjazd do zespołu usytuowano od zachodu, przez bramę filarową z furtą, zwieńczoną kamiennymi wazami (obecnie nie zachowanymi).
, Zdewastowany, przekryty jednak solidnym dachem blaszanym.

Park

W 2 poł. XIX w. na północ od pałacu założono niewielki park z gęstą siecią ścieżek, do którego od wschodu przylegały ogrody gospodarcze i sad. Park obecnie całkowicie zniszczony w związku z wybudowaniem w l. 70. XX w. dwóch bloków mieszkalnych dla pracowników PGR-u, z komórkami gospodarczymi i ogródkami warzywnymi oraz obecnie budowanym budynkiem mieszkalnym. Zachowane relikty nasadzeń.

Inne

Stajnia zbudowana razem z pałacem.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.