Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Żelazowa Wola
Zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura Żelazowa WolaMiniatura Żelazowa WolaMiniatura Żelazowa WolaMiniatura Żelazowa WolaMiniatura Żelazowa WolaMiniatura Żelazowa WolaMiniatura Żelazowa WolaMiniatura Żelazowa WolaMiniatura Żelazowa WolaMiniatura Żelazowa WolaMiniatura Żelazowa WolaMiniatura Żelazowa WolaMiniatura Żelazowa WolaMiniatura Żelazowa WolaMiniatura Żelazowa WolaMiniatura Żelazowa Wola

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.257, 20.3119

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zbigniew KałwaTomek MalikMarek JagłaJarosław Bochyński

Żelazowa Wola

Województwo:mazowieckie
Powiat:sochaczewski
Gmina:Sochaczew (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII-XIX, XX w., nr rej.: 284/61 z 25.09.1961
Park:nr rej.: 30 A z 19.05.1982

Stan obecny

Muzeum.
Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

Historia

Dzisiejszy dwór to dawna oficyna dworu rodziny Skarbków, który został spalony w roku 1812. W oficynie tej w roku 1810, 1 marca przyszedł na świat Fryderyk Chopin. W latach późniejszych majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli. W zakończeniu I Wojny Światowej oficyna dworska przeszła w posiadanie Rocha Szymaniaka, szybko jednak uległa dewastacji. W roku 1929 została kupiona przez Warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina i Sochaczewskie Komitet Chopinowski. W latach 1930- 31 oficyna została przebudowana i nadano jej formę dworu szlacheckiego z dwukolumnowym gankiem. W latach 1934- 35 skomponowano wnętrza według projektu Lecha Niemojewskiego. W trakcie II Wojny Światowej dwór został silnie zdewastowany i rozgrabiony. Po jej zakończeniu wszedł pod opiekę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i został gruntownie odrestaurowany.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, parterowy, podpiwniczony, z poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach krytych gontem. Elewacja frontowa 7 osiowa z jednoosiowym dwukolumnowym gankiem zlokalizowany na osi, wieńczony trójkątnym szczytem dekorowany półokrągłą niszą. Układ wnętrz dwutraktowy z sionką na przestrzał. Pomieszczenia z belkowymi stropami, w alkowie sklepienie kolebkowe z lunetami. Całość utrzymana w duchu stylu dworkowego.

Park

Park założony w latach 1933-35, skomponowany przez Franciszka Krzywdę- Polkowskiego na miejscu wcześniejszego parku skomponowanego w 1871 roku przez Kamila Jamme. Park wykorzystuje naturalne walory takie jak rzeka Utrata. Zachowało się wiele okazów rzadkich drzew. W parku zachowało się popiersie Fryderyka Chopina z 1894 roku fundowane przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Na obecne miejsce żeliwny obelisk w popiersiem został przeniesiony w roku 1931.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.