Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Żabia Wola
2011, zdjęcie Michał Jakobielski

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Żabia Wola

Województwo:mazowieckie
Powiat:grodziski
Gmina:Żabia Wola
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 461/62 z 23.03.1962
Park:nr rej.: 491 z 16.09.1978

Stan obecny

Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka.

Historia

Dwór został wybudowany na pocz. XIX w. najprawdopodobniej na polecenie rodziny Dzierzbickich. W latach 30 tych majątek w posiadaniu Kazimierza Wojciechowskiego. W XX w. dwór został przebudowany. Po zakończeniu II Wojny Światowej dwór został zdewastowany. Na początku lat 90 tych XX w. został gruntownie odrestaurowany i zagospodarowany na potrzeby Gminnego Ośrodka Kultury.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, parterowy z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach krytych dachówką ceramiczną i otworach okiennych typu powiekowego. Elewacja frontowa 7 osiowa z czterokolumnowym portykiem toskańskim umieszczonym centralnie, wieńczonym drewnianym trójkątnym szczytem oraz drewnianym belkowaniem. Zwieńczenie portyku oszalowane. Elewacja frontowa dekorowana boniowaniem narożnym, profilowanym gzymsem koronującym, okna pozbawione dekoracji, płaskie opracowanie ścian. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi wyposażoną w drewniane schody prowadzące na piętro. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Park

Park z około 1850 r.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Dominika Filipczak10 lat i 11 miesięcy temu
Na terenie gminy mają powstać eksluzywne rezydencje wiejskie...
Takiej propozycji na rynku mieszkaniowym jeszcze nie było. Dziś pojawia się i może stać się udziałem szczęśliwych właścicieli chcących wieść miejsko- wiejskie życie w odległości ponad 40 kilometrów od Warszawy. W urokliwej miejscowości Lasek wkrótce powstanie 12 luksusowych rezydencji pod wspólną nazwą Popiele, wtopionych w bujną przyrodę Mazowsza Zachodniego, pozwalających na komfort życia z daleka od wielkomiejskiego gwaru, ale gwarantujących wszystkie wygody.

http://zyroskop.info.pl/2013/07/w-lasku-powstana-rezydencje-wiejskie-popiele/