Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Zielonki - Parcela
Zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura Zielonki - ParcelaMiniatura Zielonki - ParcelaMiniatura Zielonki - ParcelaMiniatura Zielonki - ParcelaMiniatura Zielonki - ParcelaMiniatura Zielonki - Parcela

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.2517, 20.8213

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Zielonki - Parcela

Województwo:mazowieckie
Powiat:warszawski zachodni
Gmina:Stare Babice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z poł. XIX w., nr rej.: 1124/501/62 z 23.03.1962 i z 16.06.1997

Stan obecny

Własność prywatna. Na stronie internetowej obiektu można znaleźć zapis „Obecnie Pałac jest miejscem wielu artystycznych prezentacji i ważnym ośrodkiem kulturalno-edukacyjno-oświatowym rejonu Mazowsza, który popularyzuje w ciekawy sposób wiedzę historyczną czy kulturalną’ – o czym zapewne świadczy to, że w dniu 1.02.2020 zostaliśmy pogonieni z terenu przez panią z petem w zębach i okrzykiem teren prywatny!

Historia

Pałac Lasotów - Zielonki Parcele (woj. mazowieckie, gmina Stare Babice). W 1851 roku właścicielem terenu stał się drogą kupna — Alfons Ferdynand Kropiwnicki herbu SAS. Na miejscu starego drewnianego dworu posadowionego na oryginalnych, zachowanych do dziś piwnicach Alfons Ferdynand zbudował Pałac w stylu willi włoskiej. Był to jego własny pomysł, w którym wykorzystał innowacyjne wówczas neorenesansowe elementy żeliwne. Oryginalna, zachowana do dziś, blaszana chorągiewka z datą 1855, która wieńczy okrągłą wieżę, wskazuje na rok ukończenia Pałacu.
W 1875 roku A.F. Kropiwnicki zdecydował się na sprzedaż majątku i nowym nabywcą został Adam Gliszczyński herbu Jastrzębiec. Rozbudował on obiekt o parterową oficynę i gospodarzył w Pałacu do roku 1919.
Nowym właścicielem w tym samym roku został hrabia Józef Basiński herbu PROWOCZA wraz z żoną Antoniną. Jednak już w latach 30-tych dobra zostały w znacznej części rozparcelowane, ale do roku 1944 stanowiły jeszcze własność Basińskich.
Jak większość majątków, tak i ten w 1945 roku przejęło państwo. Następnie Pałac został zamieniony na biura i mieszkania pracownicze zatracając swoje historyczne przeznaczenie.
W roku 1997 zniszczony Pałac wraz z pozostałością parku krajobrazowego nabył stryjec herbowy Jakuba Paschalisa Jakubowicza, Zenon Marian Lasota herbu RAWICZ. W ciągu kolejnych dziesięciu lat trwały żmudne prace remontowe pod nadzorem konserwatorów zabytków, które zmierzały do wiernego odtworzenia nie tylko porządku architektonicznego, ale także kolorystyki pałacu na podstawie zachowanych elementów i wykonanych odkrywek.
Na stronie internetowej obiektu można znaleźć zapis „Obecnie Pałac jest miejscem wielu artystycznych prezentacji i ważnym ośrodkiem kulturalno-edukacyjno-oświatowym rejonu Mazowsza, który popularyzuje w ciekawy sposób wiedzę historyczną czy kulturalną’ – o czym zapewne świadczy to, że w dniu 1.02.2020 zostaliśmy pogonieni z terenu przez panią z petem w zębach i okrzykiem teren prywatny!

Opis

Budynek neorenesansowy, wzniesiony na wydłużonym nieregularnym planie. Murowany z cegły, tynkowany. Częściowo parterowy, częściowo piętrowy, podpiwniczony, z trzykondygnacyjną wieżą. Na skraju części piętrowej od frontu ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem poprzedzony żeliwnym gankiem o czterech smukłych kolumienkach podtrzymujących taras pierwszego piętra.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.