Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Wola Rasztowska
Dla Portalu PolskieZabytki Renia Szczepanek 2015
Miniatura Wola RasztowskaMiniatura Wola RasztowskaMiniatura Wola RasztowskaMiniatura Wola RasztowskaMiniatura Wola Rasztowska

Wola Rasztowska

Województwo:mazowieckie
Powiat:wołomiński
Gmina:Klembów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII, XIX, 1953 r., nr rej.: A-419 z 5.05.1962 i z 10.12.1978

Stan obecny

Szkoła.

Historia

Pałac wybudowany w roku 1680 na polecenia rodziny Łuszczewskich. Stanowił siedzibę myśliwską króla Jana III Sobieskiego. W latach późniejszych pałac kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W roku 1930 majątek przeszedł w posiadanie Maurycego Szmyta drogą kupna od poprzedniego właściciela rodziny Młockich. Pałac został przebudowany w międzywojniu miedzy innymi poprzez usunięcie części piętra i zmianę układu pomieszczeń. W latach 1941-43 pałac był niszczony w wyniku działań wojennych. Po 1945 roku majątek przeszedł w posiadanie Centralnego Zarządu Radiostacji i Telewizji. W latach 1951-53 ruiny dawnego pałacu zostały rozebrane i na jego fundamentach powstała zupełnie nowa budowla. Projekt przygotował architekt Jan Woliński wzorując się na oryginalnych (?) projektach Tylmana z Gemeren. Nowy budynek projektowany był z przeznaczeniem na szkołę i przedszkole.

Opis

Nowy pałac znacznie różni się od oryginału zniszczonego w trakcie II Wojny Światowej. Murowany z cegły i otynkowany, podpiwniczony, piętrowy, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych dachówką ceramiczną. Elewacja frontowa 7 osiowa z 3 osiowym ryzalitem wieńczonym trójkątnym szczytem z oculusem obwiedzionym dekoracją sztukatorską, umieszczonym centralnie. Ryzalit jak i cała elewacja dekorowana boniowaniem narożnym. Nad wejściem głównym umieszczonym na osi dekoracja sztukatorska w formie medalionów z głową męską i żeńską. Prostokątne otwory okienne dekorowane płaskimi opaskami z uszakami. Wejście główne dekorowane prostym naczółkiem. Elewacja ogrodowa flankowana parą czworobocznych wież alkierzowych, przekrytych późnobarokowymi hełmami krytymi blachą. Po środku umieszczono 3 osiowy ryzalit wieńczony trójkątnym szczytem z dekoracją sztukatorską. Ryzalit poprzedzony jest otwartym tarasem otoczonym balustradą tralkową ze schodami prowadzącymi do parku. Na elewacji bocznej umieszczono 3 osie otworów okiennych. W narożu przy wieży umieszczono dodatkowe wejście do pałacu. Układ wnętrz dwutraktowy z korytarzem wydzielającym trakty. Całość skomponowana w duchu baroku.

Park

W otoczeniu pozostałości po parku oraz nowe osiedle wybudowane dla pracowników miejscowej radiostacji.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.