Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Warka - Winiary
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2013
Miniatura Warka - WiniaryMiniatura Warka - WiniaryMiniatura Warka - WiniaryMiniatura Warka - WiniaryMiniatura Warka - WiniaryMiniatura Warka - WiniaryMiniatura Warka - Winiary

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiJarosław Bochyński

Warka - Winiary

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Warka
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XIX w., nr rej.: 215/A/83 z 6.06.1983 oraz z 1.10.1997

Stan obecny

Dom i duży park w dobrym stanie. Obiekt dostępny: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

Historia

Pałac został wybudowany w 1689 roku dla Stanisława Antoniego Szczuki najprawdopodobniej według projektu Augustyna Wincentego Locciego. Pierwotnie pałac posiadał cechy barokowe, znacznie jednak zatarte w wyniku późniejszych XIX i XX wiecznych przebudów. Obecny wygląd pałacu został nadany w wyniku powojennej odbudowy mającej miejsce w latach 1966- 67. Jest to budynek bezstylowy, nie mający pretensji ani do wyglądu z przed 1939 roku ani do wyglądu staropolskiego pałacu. Majątek w czasie kiedy dwór istniał wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Warto odnotować, że w XVIII wieku należał do rodziny Pułaskich bezpośrednio związanych z postacią Kazimierza Pułaskiego. Dziś w murach pałacu mieści się Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, gromadzące pamiątki związane z emigracją polską w Ameryce.

Opis

Obecny pałac ukształtowany w latach powojennych nie nawiązuje formą do żadnej z historycznych form wcześniej tu istniejących. Składa się dwóch murowanych z cegły i otynkowanych, piętrowych pawilonów połączonych ze sobą parterowym skrzydłem. Prawy pawilon został przekryty czterospadowym dachem, skrzydło parterowe oraz lewy pawilon dachami dwuspadowymi. Wszystkie połacie zyskały blaszane poszycie. W wystroju elewacji wyróżnić należy pozorny ryzalit umieszczony na elewacji prawego pawilonu, zaakcentowany boniowanymi lizenami oraz ścianą attykową ponad gzymsem koronującym. Uwzględnić należy boniowanie narożne pawilonu lewego oraz proste naczółki okienne w prawym pawilonie i opaski okienne w całym budynku.

Park

Park założony w II połowie XVIII wieku, przekształcany w wiekach XIX i XX. Ma charakter krajobrazowy i został malowniczo położony nad brzegiem Pilicy. Zachowało się wiele okazów starodrzewu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.