Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Uniszki Zawadzkie
2008, zdjęcie Mariusz Mysiakowski
Miniatura Uniszki ZawadzkieMiniatura Uniszki ZawadzkieMiniatura Uniszki ZawadzkieMiniatura Uniszki ZawadzkieMiniatura Uniszki ZawadzkieMiniatura Uniszki Zawadzkie

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz Mysiakowski

Uniszki Zawadzkie

Województwo:mazowieckie
Powiat:mławski
Gmina:Wieczfnia Kościelna
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z XIX w., nr rej.: A-144 z 12.04.1962

Stan obecny

Dwór rozebrany i w całości przeniesiony do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Historia

Dwór został wybudowany w ostatniej ćwierci XVIII wieku (po 1784 roku) dla Krajewskich. Wieś wzmiankowana już w XV wieku, należała do Zawadzkich, potem od ostatniej ćwierci XVIII do fundatorów dworu. W jego posiadaniu pozostają aż do 1906 roku kiedy to majątek nabywa Andrzej Włodkowski. Do wybuchu II Wojny Światowej majątek jeszcze dwukrotnie zmienia właścicieli. Po zakończeniu działań wojennych we dworze ulokowano mieszkania nauczycieli oraz bibliotekę, potem umieszczono w nim również szkołę. Po 1977 roku i wybudowaniu nowego gmachu szkolnego dwór stał pusty i popadał w dewastację. Dopiero w latach 90 został odremontowany na potrzeby biblioteki.

Opis

Dwór drewniany konstrukcji zrębowej i konstrukcji szachulcowej w ścianach szczytowych. Posadowiony na kamiennej podmurówce, na planie prostokąta, parterowy otynkowany i boniowany na narożach, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem łamanym o połaciach o gontowym poszyciu. W poszyciu otwory okienne typu wole oczy. Na 7 osiowej elewacji frontowej 3 osiowy ganek wsparty na 8 drewnianych filarkach i przekryty daszkiem 3 połaciowym. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią pośrodku traktu frontowego. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Park

Pozostałości po parku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.