Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Szczawin
Zdjęcie Grzegorz Gąsior 2005
Miniatura Szczawin

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Roman Katolik

Szczawin

Województwo:mazowieckie
Powiat:ostrołęcki
Gmina:Goworowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w., nr rej.: A-396 z 15.01.1962 i z 10.12.1978

Historia

Pałac zbudowany w 1830 roku wg projektu Adama Idźkowskiego dla Józefa Glinki. Wyremontowany ok. 1894 roku. W 1918 roku dobudowano drugi trakt przy galerii zachodniej. W 1994 roku rozpoczęto jego odbudowę. - W posiadaniu Glinków do 1939 roku. Od 1981 roku nie użytkowany, kompletnie zdewastowany.

Opis

Budynek klasycystyczny, murowany z cegły, tynkowany. Składa się z korpusu głównego na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu i parterowych, kwadratowych pawilonów połączonych z nim prostymi galeriami. Korpus główny podpiwniczony, pięcioosiowy, od frontu poprzedzony silnie wysuniętym portykiem o czterech kolumnach toskańskich, zwieńczonym trójkątnym frontonem. Kolumnom portyku odpowiadają w elewacji frontowej pilastry toskańskie występujące również na narożach i w elewacji ogrodowej. Między kondygnacjami gzyms kordonowy. Od ogrodu taras z żeliwną balustradą i schodkami. Wnętrza korpusu o układzie dwutraktowym, niesymetrycznym, z korytarzem i schodami w części wschodniej. Na osi sień z niszą w narożniku. W pomieszczeniach parteru boazerie, szafy i kredensy ścienne, sztukaterie oraz kominek - neobarokowe z końca XIX w. Galerie korytarzowe czteroosiowe, o ścianach frontowych rozczłonkowanych pilastrami toskańskimi i zwieńczonych murkami attykowymi. Pawilony trójosiowe, boniowane, z dwoma traktami pomieszczeń rozdzielonych korytarzem. Pawilon wschodni, na wskutek obniżenia terenu, piętrowy od strony ogrodu. Oba nakryte dachami czterospadowymi, blaszanymi.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego, przekształconego ok. 1830 roku., wg projektu Adama Idźkowskiego i uzupełnionego w 1898 roku przez Waleriana Kronenberga.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.