Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Sufczyn
2012, zdjęcie jacek jack1234jack
Miniatura SufczynMiniatura SufczynMiniatura SufczynMiniatura Sufczyn

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

jacek jack1234jackDarek Eggert

Sufczyn

Województwo:mazowieckie
Powiat:otwocki
Gmina:Kołbiel
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1 poł. XIX w., nr rej.: 763 z 1.12.1966

Historia

Dwór został wybudowany w roku 1827 najprawdopodobniej dla Pawła Piątkowskiego. Majątek nabył on zaledwie rok wcześniej od poprzednich właścicieli konsyliarza Fabiana Laskowskiego i jego żony Józefy z Geppertów. Inicjator budowy zmarł w 1865 roku a po jego śmierci dwór przeszedł w posiadanie Marcelego Piątkowskiego. Po zakończeniu II Wojny Światowej we dworze ulokowała się szkoła podstawowa. W 1992 dwór należał do Przedsiębiorstwa Polonijno- Zagranicznego ?Uni-prod?. Obecnie, w roku 2009 dwór pozostaje pusty i niezagospodarowany. Zabezpieczony, lecz jego stan techniczny i estetyczny pozostawia wiele do życzenia.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta o regularnej bryle, podpiwniczony, parterowy, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych blachą. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiowym ryzalitem umieszczonym centralnie, wyposażonym w dwukolumnowy, dorycki portyk wgłębny dźwigający taras przed wystawką piętra. Taras otoczony żeliwną balustradką, wystawka wieńczona trójkątnym szczytem dekorowanym oculusem. Wystrój elewacji ograniczony do gzymsu podokiennego, przebiegającego przez całą szerokość elewacji. Na elewacji tylnej portyk analogiczny do frontowego tylko, że w porządku toskańskim. Układ wnętrz dwutraktowy, z korytarzem oddzielającym trakty. Na osi umieszczono sień i salon w trakcie ogrodowym. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym, zaniedbane. Zachowała się aleja dojazdowa umieszczona na osi dworu, obok niej kamienny zegar słoneczny z datą 1836 oraz figura Matki Boskiej.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.