Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Studzieniec

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Słubice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XVIII w., nr rej.: 346/62 W z 2.02.1962

Stan obecny

Obiekt stanowi własność prywatną.
Właściciel - Włodzimierz Olewnik, pieczołowicie odnawia zniszczony zabytek.

Historia

Pałac został wybudowany na zlecenie rodziny Skarżyńskich w roku 1790. Projekt przygotował architekt Hilary Szpilowski. Pałac został uszkodzony w wyniku działań wojennych. W roku 1948 został odrestaurowany lecz w latach późniejszych silnie zdewastowany. W roku 1992 majątek przeszedł w posiadanie Przedsiębiorstwa Zagranicznego Axel, które podjęło się odbudowy pałacu.

Opis

Pałac pierwotnie składał się z korpusu głównego, dwóch oficyn połączonych z nim podwójnie załamanymi galeriami kolumnowymi. Korpus główny murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, podpiwniczony, piętrowy, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym, nad ryzalitami elewacji ogrodowej dwuspadowym, połacie kryte dachówką. Elewacja frontowa 9 osiowa z dwoma ryzalitami skrajnymi, jednoosiowymi i pozornymi. Ryzality skrajne zostały wyodrębnione od reszty elewacji za pomocą pary pilastrów jońskich. Na środku umieszczono wgłębny portyk joński w porządku wielkim, z antami, wieńczony belkowaniem i trójkątnym szczytem. Na elewacji ogrodowej umieszczono dwa skrajne, wydatne ryzality jednoosiowe, połączone ze sobą wysokimi tarasami. Układ wnętrz trzytraktowy. Na osi umieszczono sień oraz eliptyczną, drewnianą klatkę schodową. Pomieszczenia ze ściętymi lub zaokrąglonymi narożami. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym. Na jego terenie umieszczono grotę z wypływającym źródłem wzniesioną przez Alfonsa i Sewerynę Skarżyńskich w roku 1907.

Inne

Galerie otwarte kolumnadą dźwigająca belkowanie oraz murek attykowy. Oficyna murowana z cegły i otynkowana, posadowiona na planie prostokąta, parterowa.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.