Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Stara Wieś
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura Stara WieśMiniatura Stara WieśMiniatura Stara WieśMiniatura Stara WieśMiniatura Stara Wieś

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4575, 21.9446

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Agnieszka ŚnieżkaRadosław Sroczyński

Stara Wieś

Województwo:mazowieckie
Powiat:węgrowski
Gmina:Liw
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XIX, XX w, nr rej.: 252 z 26.03.1960

Historia

Pałac został wybudowany dla ks. Bogusława Radziwiłła koniuszego wielkiego litewskiego, pod nadzorem Jana Pękalskiego. Prace budowlane rozpoczęły się przed rokiem 1655 a ukończone zostały w roku 1661. W latach późniejszych pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli. W roku 1840 majątek przeszedł w posiadanie ks. Sergiusza Golicyna jako wiano jego małżonki hr. Marii Jezierskiej. W tym roku rozpoczęły się trwające trzy lata prace modernizacyjne nadające pałacu obecny charakter- późnego, romantycznego gotyku angielskiego. Dobudowano w tym czasie drugie piętro, wieżę oraz zmieniono wystrój elewacji. W latach 1859- 62 nastąpiła przebudowa wnętrz według projektu architekta Bolesława Pawła Podczaszyńskiego. W roku 1871 pałac strawił pożar, w latach późniejszych trwała jego restauracja. Później majątek znów zmieniał właścicieli by ostatecznie powrócić do rodziny fundatorów. W ich posiadaniu pałac pozostawał do 1944 roku. Po zakończeniu II Wojny Światowej pałac został doszczętnie zdewastowany. W latach 90 tych nastąpiła jego gruntowna restauracja i przebudowa na potrzeby domu wypoczynkowego dla pracowników Banku Polskiego.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie odwróconej litery T, o regularnej bryle, podpiwniczony, dwupiętrowy, przekryty dachem dwuspadowym osłoniętym krenelażem. Elewacja frontowa 11 osiowa z 3 osiowym ryzalitem umieszczonym centralnie. Ryzalit spięty parą ośmiobocznych wieżyczek, wieńczony jak cała reszta elewacji krenelażem, dekorowany maswerkami oraz rozetami, poprzedzony trójarkadowym portykiem dźwigającym taras na wysokości piętra. Arkady portyku zostały zamknięte formą łuku Tudora. Elewacja ryzalitu ozdobiona jest licznymi herbami. Otwory okienne dekorowane typowymi na gotyku naczółkami załamanymi pod kątem prostym ku dołowi. W narożniku południowo- wschodnim umieszczono ośmioboczną, trójkondygnacyjną wieżę wieńczoną krenelażem z datą 1843 umieszczoną pod zegarem na najwyższej kondygnacji. Wieża wyposażona w pionowe, smukłe ostrołukowe otwory okienne. Elewacja południowa korpusu wyposażona w wykusz. Elewacja frontowa wyposażona w regularne rozmieszczone prostokątne otwory okienne dekorowane prosto załamanymi naczółkami. Wszystkie elewacji wieńczone krenelażem oraz dekorowane wieżyczkami zawieszonymi w narożach. Na elewacji ogrodowej umieszczono wieloboczny taras wsparty na arkadach filarowych ze sterczynami. Na parterze umieszczono obszerną, kwadratową sień z klatką schodową prowadzącą na piętro, po obu jej bokach umieszczono po dwa trakty pomieszczeń. Podobny układ wnętrz powtarza się na wysokości piętra. Skrzydło prostopadłe o dwutraktowym układzie wnętrz w partii parteru oraz z trzema obszernymi pomieszczeniami skomunikowanymi ze sobą systemem amfilady na wysokości piętra. Wystrój wnętrz skomponowany przez Bolesława Pawła Podczaszyńskiego w duchu późnego gotyku romantycznego, angielskiego, wzorowany na wydawnictwie Johna Nasha pod tytułem The Mansions of England in the Olden Time. Całość skomponowana w duchu romantycznego gotyku angielskiego, zręb murów wczesnobarokowy.

Park

Park w części o regularnej kompozycji, w części północnej krajobrazowy. Na terenie parku znajduje się figura Marki Boskiej z datą1879, z napisem poświęconym śmierci Józefy z Gawrońskich Krasińskiej.

Inne

Na północny wschód od pałacu znajduje się oficyna zbudowana w połowie XIX wieku. Murowana z cegły i otynkowana, posadowiona na planie prostokąta, z poddaszem przekrytym dachem naczółkowym. Na elewacjach zachowały się resztki dekoracji neogotyckiej. Zachowana brama i kordegarda z lat powstania pałacu o neogotyckiej dekoracji. Oprócz tego zachowały się resztki ziemnej fortyfikacji bastionowej.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.