Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Radonie
zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura Radonie

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.0713, 20.6666

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiMaciej OlejnikKonrad Hostyński

Radonie

Województwo:mazowieckie
Powiat:grodziski
Gmina:Grodzisk Mazowiecki
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1 poł. XIX w., nr rej.: 990 A z 17.12.1979
Obiekt:dwór, nr rej.: 1158 z 22.05.1975
Park:nr rej.: 1158 z 22.05.1975

Stan obecny

Dwór w Radoniach to własność prywatna, obiekt niedostępny, widoczny z dalszej odległości jedynie w zimie. Dom w bardzo dobrym stanie. Park częściowo zdziczały, częściowo uporządkowany.

Historia

Dwór Radonie został wybudowany w I połowie XIX wieku. Po zakończeniu II Wojny Światowej we dworze ulokowano PGR Radonie, w latach późniejszych został silnie zdewastowany i popadł w ruinę. Na początku lat 90 tych zaczęła się odbudowa dworu, później jednak zaprzestana.

Opis

Radonie dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, podpiwniczony, parterowy z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach krytych gontem. Do elewacji bocznych zostały dobudowane nowsze przybudówki. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiowym, czterokolumnowym portykiem toskańskim, wieńczonym belkowaniem oraz neobarokowym szczytem. Portyk poprzedzony jednobiegowymi schodami. Na elewacji ogrodowej umieszczono dwuosiowy ryzalit. Układ wnętrz dwutraktowy. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Park

Zachowały się elementy pierwotnego założenia parkowego w tym prostokątny staw umieszczony na osi dworu za elewacją ogrodową, otoczony szpalerem grabowym. Na terenie parku okazy starodrzewu.

Inne

Stajnia z 1. poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.