Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Podzamcze
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012, Oficyna
Miniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura Podzamcze

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerMichał JakobielskiMarek KujawaJarosław Bochyński

Podzamcze

Województwo:mazowieckie
Powiat:garwoliński
Gmina:Maciejowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XIX w., nr rej.: 137 z 20.06.1957
Park:nr rej.: A-107 z 19.05.1976

Stan obecny

Dom opuszczony, w złym stanie. Duży, malowniczy park w stanie dobrym. Obiekt dostępny z zewnątrz.
W wyremontowanej oficynie znajduje się siedziba Nadleśnictwa Garwolin.

Historia

Pałac wybudowany na początku XIX wieku z inicjatywy Stanisława Kostki Zamoyskiego według projektu Fryderyka Alberta Lessla. Najprawdopodobniej był to budynek wzniesiony całkowicie od nowa. W II połowie XIX wieku pałac doczekał się przebudowy według projektu Ksawerego Dionizego Makowskiego. Wcześniej w miejscu obecnej rezydencji znajdował się pałac XVII wieczny ( w tym czasie dobra należały do Zbąskich i Tarłów), zbudowany na miejscu wcześniejszego zamku Maciejowskich z połowy XVI wieku. Pałac ten uległ zagładzie w roku 1794 podczas bitwy maciejowskiej. W roku 1798 na zamówienie Stanisława Kostki Zamoyskiego projekt odbudowy barokowego pałacu wykonał w dwóch wersjach Chrystian Piotr Aigner. Jeden operował formami powściągliwego klasycyzmu, drugi do form klasycznych dodawał motywy gotyckie. Nie wiadomo dlaczego projekty te zostały zarzucone i ostatecznie ich wykonanie zlecono innemu twórcy. W latach 90 tych XX wieku pałac stał pusty.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, piętrowy, posadowiony na planie prostokąta, podpiwniczony, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach pokrytych eternitem. Elewacja frontowa 9 osiowa, z boniowanym parterem, narożami oraz 3 osiową partią centralną. W partii centralnej umieszczono cztero kolumnowy portyk, dźwigający balkon piętra, z żeliwną balustradką. Całość tego pozornego ryzalitu wieńczy schodkowa attyka. Skrajne otwory okienne piętra w postaci nisz. Elewacja ogrodowa skomponowana niesymetrycznie, z balkonem wspartym na czterech filarach. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi. Całość skomponowana w duchu dojrzałego klasycyzmu.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym założonym na początku XIX wieku. Okazy starodrzewu i tablice pamiątkowe po bitwie maciejowskiej.

Inne

Oficyna z poł. XIX w. Skomponowana w duchu klasycyzmu. Murowana z cegły i otynkowana. Parterowa, podpiwniczona, z piętrową częścią środkową zwieńczoną trójkątnym szczytem, poprzedzoną czterofilarowym portykiem dźwigającym taras piętra. Budynek przekryty dachem czterospadowym.
Rządcówka z poł. XIX w. o cechach neogotyckich. (nie istnieje?)
Budynek Administracyjny z 1840 r., zbudowany na potrzeby szkoły rolniczej, założony na planie podkowy i utrzymany w duchu klasycystycznym.
Stajnie, neogotyckie z basztą z 2 ćw. XIX w., zrujnowane w XX w.
Dom ogrodnika, nr rej.: 400 z 23.08.1991

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jacek Szyszko9 lat i 3 miesiące temu
\"Rządcówka z połowy XIX wieku o cechach neogotyckich.\" - ten obiekt nie istnieje
Marek Kujawa8 lat i 8 miesięcy temu
Proszę poprawić dane w rejestrze zabytków, z którego zostały one wzięte.

Bogdan Adler8 lat i 8 miesięcy temu
Czyli myśląc skrótowo : - nie-rządówka ?
Marek Kujawa8 lat i 8 miesięcy temu
Coś w tym stylu. Nie ma kto pojechać i sprawdzić, czy budynek jest na swoim miejscu. Formalnie zapis w katalogu wygląda w tej chwili identycznie jak w rejestrze.