Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Osuchów
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2013

Osuchów

Województwo:mazowieckie
Powiat:żyrardowski
Gmina:Mszczonów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z poł. XIX w., nr rej.: 1030 z 6.06.1973
Park:nr rej.: 487 z 16.09.1978

Stan obecny

Obiekt niedostępny.
Centralny Ośrodek Szkoleniowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
www.zus.pl

Historia

Pałac wybudowany około poł. XIX w. przez hrabiego Feliksa Wołowskiego na miejscu drewnianego dworu rodziny Radziejowskich.
W latach 1893-1899 właścicielką posiadłości była Jadwiga Aleksandra Jasieńska. Około 1899 r. majątek zakupił Michał Tyszkiewicz jako posag dla swojej córki Joanny Janiny, żony Edwarda Broëla-Platera (członka hrabiowskiego rodu Platerów, z którego wywodziła się też m. in. Emilia Plater). Po śmierci Joanny w 1928 roku, pałac stał się własnością Izebeli Platerówny i pozostał w jej rękach aż do 1944 r., kiedy to przeszedł na własność Skarbu Państwa.
Po wojnie mieściła się tutaj szkoła podstawowa, urząd pocztowy i mieszkania prywatne.
W 1982 roku zdewastowany zespół pałacowo-parkowy został decyzją Ministra Kultury i Sztuki przekazany do użytkowania Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, korpus złożony z 9 osiowej części piętrowej oraz dwóch 3 osiowych parterowych skrzydeł bocznych. Na froncie ryzalit poprzedzony parterowym, czterokolumnowym portykiem toskańskim, dźwigającym taras na wysokości piętra. Taras otoczony tralkową balustradką analogiczną do balustradek wieńczących skrzydła boczne. Ryzalit elewacji ogrodowej z tarasem i schodami prowadzącymi do parku. Pałac podpiwniczony z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem czterospadowym.. Układ wnętrz dwutraktowy, przekształcony. Całość skomponowana w duchu późnego klasycyzmu i neorenesansu, projekt wyszedł z pod pióra architekta działającego w kręgu Henryka Marconiego.

Park

Park romantyczny z pocz XIX w., przekomponowany na krajobrazowy w 2 poł. XIX w.
3 aleje przydrożne z 2 poł. XIX w., nr rej.: 587 z 19.05.1972

Inne

Ośrodek dysponuje 120 miejscami noclegowymi, bazą dydaktyczną do prowadzenia szkoleń i narad oraz zapleczem gastronomicznym. Prowadzone są w nim szkolenia pracowników, a także narady i konferencje. W okresie wolnym od szkoleń pracownicy Zakładu i członkowie ich rodzin mają możliwość spędzania tu weekendów. Przebywający w Ośrodku mogą korzystać z bazy kulturalno oświatowej oraz sportowo- rekreacyjnej.

Stajnia z 1 poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Piotr Pupysz5 lat i 11 miesięcy temu
Obiekt dla osób postronnych dostępny jest w każdą niedzielę w miesiącach lipiec-sierpień w godz. 11-21