Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Młochów
zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura MłochówMiniatura MłochówMiniatura MłochówMiniatura MłochówMiniatura MłochówMiniatura MłochówMiniatura Młochów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiStanisław PobógAndrzej M

Młochów

Województwo:mazowieckie
Powiat:pruszkowski
Gmina:Nadarzyn
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 1061/328/62 z 7.01.1962

Historia

Pałac wybudowany w latach 1804-10 dla Walentyna Faustyna Sobolewskiego, szambelana Stanisława Augusta i senatora- kasztelana Księstwa Warszawskiego. Projekt dla pałacu wykonał architekt Jakub Kubicki. W roku 1910 w wyniku spadku majątek odziedziczyła ks. Magdalena Radziwiłłowa. W wyniku działań wojennych podczas I Wojny Światowej pałac został spalona przez wojska rosyjskie. Od tej pory funkcje mieszkalne przejęła jedna z oficyn. W roku 1935 majątek przeszedł w posiadanie Eryka Kurnatowskiego, który częściowo odbudował pałac w roku 1939. W czasie II Wojny Światowej gospodarstwo wykorzystywane było przez okupanta niemieckiego. W roku 1947 pałac adaptowano na potrzeby przedszkola i domu sierot prowadzonego przez księży Michalitów. W rok później rozpoczęła się restauracja pałacu trwająca do 1957 roku przeprowadzona według projektu Feliksa Kanclerza. Pałac stał się siedzibą Instytutu Hodowli Ziemniaka.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, wysoko podpiwniczony, piętrowy, z mieszkalnym poddaszem przekrytym wysokim dachem czterospadowym o połaciach pobitych blachą. Elewacja frontowa umieszczona została od strony ogrodu. Elewacje wzdłużne 9 osiowe z 3 osiowymi, czterokolumnowymi portykami doryckimi wieńczonymi fryzem doryckim z tryglifami oraz trójkątnym szczytem. Elewacje dekorowane boniowanie tynkowym, okna parteru wieńczone półokrągłymi łukami. Układ wnętrz dwu i trzy traktowy z korytarzem rozdzielającym trakty w partii piętra. W partii parteru na osi prostokątna sień i klatka schodowa dwubiegowa, założona na owalu. Portale w partii piętra dekorowane kolumnami doryckimi. W trakcie ogrodowym na parterze umieszczono salę jadalną o ściętych narożach, ponad nią w partii piętra salon. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Park

Park założony w I połowie XIX wieku i przekomponowany w roku 1887 według projektu Waleriana Kronenberga. Od południa na osi pałacu od portyku duża polana, dalej ciąg stawów z mostem o trzech murowanych arkadach.

Inne

Dwie oficyny umieszczone prostopadle do pałacu, po obu stronach dziedzińca, budowane współcześnie z pałacem. Murowane z cegły i otynkowane, posadowione na planie kwadratu, podpiwniczone, parterowe, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych blachą. Oranżeria wzniesiona wraz z pałacem, w XX wieku została przebudowana na kaplicę. W roku 1947 została zniszczona i odbudowana w latach 1957-59. Założona na planie prostokąta, przekryta dachem dwuspadowym o połaciach krytych dachówką.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Byłam tam około 2005r - obiekt niszczał, park zarośnięty , zaniedbany. Wielka szkoda, bo pałac nadal wygląda imponująco, a chodząc po parku, po pas w trawie, nadal odnajdywałam zarysy alei i podziwiałam wspaniałe okazy drzew.
Właśnie się dopatrzyłam, że Viola zrobiła zdjęcie w 2011roku, od frontu. Ciekawi mnie, czy zadbano o park .............?