Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Miastków Kościelny
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura Miastków Kościelny

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Miastków Kościelny

Województwo:mazowieckie
Powiat:garwoliński
Gmina:Miastków Kościelny
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: A-330 z 30.12.1984
Park:nr rej.: A-105 z 19.05.1976

Stan obecny

Własność prywatna. Od 2009 r. organizowane są tu imprezy okolicznościowe. Baza noclegowa ok. 20 osób. Obiekt dostępny z zewnątrz i okazjonalnie wewnątrz.

Historia

Pałac został wybudowany w 1880 roku przez rodzinę Gąssowskich. Wcześniej majątek miał wielu właścicieli, wieś była wzmiankowana już w XV wieku. Obecny pałac jest przebudową zastanych wcześniejszych zabudowań. Rodzina Gąssowskich weszła w posiadanie miejscowego majątku w roku 1845. Od 1901 roku majątek przeszedł w posiadanie Potockich. Wiemy też, że w latach 30 tych dzierżawcą miejscowych dóbr był Jan Kowerski. Od pożaru w 1987 roku do lat 90 tych pałac pomimo częściowego zamieszkania szybko zaczął popadać w ruinę.
W 2002 roku rozpoczął się generalny remont pałacu.

Opis

Dwór murowany i otynkowany, podpiwniczony, częściowo parterowy, częściowo piętrowy, obie części zostały skomunikowane ze sobą arkadowym łącznikiem, w części parterowej z mieszkalnym poddaszem. Wszystkie części dworu zostały przekryte dachami dwuspadowymi o połaciach bitych blachą. Dwór został skomponowany na wzór nieregularnej willi włoskiej. Utrzymany w duchu neorenesansu, z dobudowaną trójkondygnacyjną, czworoboczna wieżą przekrytą dachem czterospadowym. Wejście główne zostało umieszczone w bocznej osi oficyny piętrowej i otrzymało formę pozornego ryzalitu, z portykiem poprzedzającym go złożonym z pary żeliwnych i smukłych kolumienek, podtrzymujących żeliwny balkon pierwszego piętra. Całość została zwieńczona trójkątnym szczytem, z herbem Garczyńskich. Wystrój elewacji zyskał boniowane naroża, okna z opaskami i prostymi naczółkami, w partii piętra bez naczółków ale ze zwornikami we zwieńczeniach. Na elewacji ogrodowej umieszczono otwarty taras ze schodami prowadzącymi do parku. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi i schodami prowadzącymi na piętro.

Park

Park założony w pierwszej połowie XIX wieku z okazami starodrzewia.

Inne

Rządcówka.
Spichlerz.
Gorzelnia.
Magazyn spirytusu.
Na cmentarzu grzebalnym znajdują się nagrobki rodziny Gąssowskich z lat 1851-3 i ks. Piotra Barankiewicza, proboszcza miastkowskiego (zm. 1860).

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.