Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Miastków Kościelny
Województwo:mazowieckie
Powiat:garwoliński
Gmina:Miastków Kościelny
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:garwoliński
Gmina:Miastków Kościelny
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: A-330 z 30.12.1984Park:nr rej.: A-105 z 19.05.1976
Stan obecny
Własność prywatna. Od 2009 r. organizowane są tu imprezy okolicznościowe. Baza noclegowa ok. 20 osób. Obiekt dostępny z zewnątrz i okazjonalnie wewnątrz.Historia
Pałac został wybudowany w 1880 roku przez rodzinę Gąssowskich. Wcześniej majątek miał wielu właścicieli, wieś była wzmiankowana już w XV wieku. Obecny pałac jest przebudową zastanych wcześniejszych zabudowań. Rodzina Gąssowskich weszła w posiadanie miejscowego majątku w roku 1845. Od 1901 roku majątek przeszedł w posiadanie Potockich. Wiemy też, że w latach 30 tych dzierżawcą miejscowych dóbr był Jan Kowerski. Od pożaru w 1987 roku do lat 90 tych pałac pomimo częściowego zamieszkania szybko zaczął popadać w ruinę.W 2002 roku rozpoczął się generalny remont pałacu.
Opis
Dwór murowany i otynkowany, podpiwniczony, częściowo parterowy, częściowo piętrowy, obie części zostały skomunikowane ze sobą arkadowym łącznikiem, w części parterowej z mieszkalnym poddaszem. Wszystkie części dworu zostały przekryte dachami dwuspadowymi o połaciach bitych blachą. Dwór został skomponowany na wzór nieregularnej willi włoskiej. Utrzymany w duchu neorenesansu, z dobudowaną trójkondygnacyjną, czworoboczna wieżą przekrytą dachem czterospadowym. Wejście główne zostało umieszczone w bocznej osi oficyny piętrowej i otrzymało formę pozornego ryzalitu, z portykiem poprzedzającym go złożonym z pary żeliwnych i smukłych kolumienek, podtrzymujących żeliwny balkon pierwszego piętra. Całość została zwieńczona trójkątnym szczytem, z herbem Garczyńskich. Wystrój elewacji zyskał boniowane naroża, okna z opaskami i prostymi naczółkami, w partii piętra bez naczółków ale ze zwornikami we zwieńczeniach. Na elewacji ogrodowej umieszczono otwarty taras ze schodami prowadzącymi do parku. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi i schodami prowadzącymi na piętro.Park
Park założony w pierwszej połowie XIX wieku z okazami starodrzewia.Inne
Rządcówka.Spichlerz.
Gorzelnia.
Magazyn spirytusu.
Na cmentarzu grzebalnym znajdują się nagrobki rodziny Gąssowskich z lat 1851-3 i ks. Piotra Barankiewicza, proboszcza miastkowskiego (zm. 1860).
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.