Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Malużyn
Ten budynek stoi na miejscu dworu, zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura MalużynMiniatura MalużynMiniatura Malużyn

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Malużyn
Zdjęcie Mariusz Mysiakowski 1990

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7491, 20.4173

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz Mysiakowski

Malużyn

Województwo:mazowieckie
Powiat:ciechanowski
Gmina:Glinojeck
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A-196 z 1.06.1980

Stan obecny

Nie istnieje.

Historia

Dwór został wybudowany w I połowie XIX wieku, już w drugiej połowie XIX wieku lub na początku wieku XX doczekała się przebudowy. W 1905 roku właścicielem miejscowego majątku był Józef Łempicki. W XX leciu między wojennym posiadłość należała do rodziny Piechowskich. W roku 1930 majątek należał do Jana Piechowskiego. Po zakończeniu II Wojny Światowej we dworze i murowanej dobudówce ulokowała się szkoła podstawowa. W latach 90 tych XX wieku część murowano zastąpiono nowym pawilonem a stary dwór nie remontowany zaczął popadać w ruinę.

Opis

Dwór drewniany, konstrukcji zrębowej i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta z podmurówką z cegły. Z wysokim poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach z eternitu. Ściany szczytowe o konstrukcji szkieletowej. Wejście główne zostało umieszczone w elewacji bocznej i zyskało obudowę gankiem wspartym na dwóch smukłych, drewnianych filarach podtrzymujących daszek pulpitowy. Całość pozbawiona jest zasadniczych cech stylowych, w wystroju elewacji zachowało się boniowanie narożne, okna bez wyraźnego obramienia o prostym lub półokrągłym zamknięciu. Układ wnętrz dwutraktowy z zachowanymi piecami kaflowymi z początku XX wieku.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym z 1 poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

katarzyna bieńkowska2 lata i 10 miesięcy temu
Mieszkałam w tym dworku w latach 1965-68, gdy była tam szkoła podstawowa. Moi rodzice pracowali w tej szkole. Tata był kierownikiem. Woźną w szkole była niezwykła Pani Helena, która była też moją nianią. Mieliśmy wspaniałego psa. Rodzice przyjaźnili się też z miejscowym księdzem. Razem z nauczycielami ze szkoły tworzyli grono przyjaciół. Wspominają ten czas bardzo ciepło do dzisiaj. Szkoda, że nie ma już tego budynku. Mam w domu zdjęcia z tego czasu. Widać na nich ten dworek. Dobudówkę murowaną jako część szkoły zbudowano za naszego tam pobytu.
Pozdrawiam wszystkich mieszkańców wsi.
Katarzyna Bieńkowska
Marek Kujawa2 lata i 10 miesięcy temu
Bardzo prosimy o to zdjęcie... Można je dodać po zalogowaniu, za pomocą opcji "zasugeruj zmiany". Dziękuję i pozdrawiam!
katarzyna bieńkowska2 lata i 10 miesięcy temu
Dawno nie zaglądałam do katalogu, myślałam, że nikt nie interesuje się tym miejscem. Znajdę zdjęcia i chętnie je umieszczę.
Marek Kujawa2 lata i 9 miesięcy temu
Dziękuję i pozdrawiam!