Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Łochów
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura Łochów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

jacek jack1234jackMarcin Cholewiński

Łochów

Województwo:mazowieckie
Powiat:węgrowski
Gmina:Łochów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 624/62 z 4.04.1962
Park:nr rej.: 624/62 z 4.04.1962

Stan obecny

Pałac Łochów jest obecnie nowoczesnym hotelem wraz z restauracją oraz usługami odnowy biologicznej. Został on odbudowany i odrestaurowany przez firmę deweloperską Arche S.A. w latach 2004 - 2008.

Historia

Pałac został wybudowany w III ćwierci XIX wieku najprawdopodobniej według projektu Bolesława Pawła Podczaszyńskiego. W dwudziestoleciu międzywojennym pałac należał do Eryka Kurnatowskiego. Pod koniec II Wojny Światowej pałac został przejęty przez Armię Czerwoną i wykorzystany na szpital polowy. Przyczyniło się to do silnej dewsatcji zabytku. W latach 90 tych XX wieku pałac był częściowo opuszczono a częściowo ulokowano w nim mieszkania prywatne. Obecnie mieści się w nim ośrodek szkoleniowo- rekreacyjny.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, parterowy, z dwoma skrajnymi, piętrowymi, obustronnymi ryzalitami wieńczonymi trójkątnymi szczytami. Do boku prawego ryzalitu dostawiono piętrową, prostokątną przybudówkę. Na 7 osiowej elewacji frontowej umieszczono centralnie 3 osiowy lekko podwyższony ryzalit wieńczony trójkątnym szczytem z trzema zamkniętymi półkoliście otworami okiennymi. Analogicznie skomponowane otwory okienne umieszczono w ścianach szczytowych ryzalitów bocznych. Ryzalit został poprzedzony dwukolumnowym, żeliwnym portykiem krytym dwuspadowym daszkiem. Na elewacji ogrodowej umieszczono na osi sześciokolumnowy, żeliwny portyk. Wszystkie kolumny posadowione zostały na ośmiobocznych bazach z sygnaturą „Blizyn”. Mieszkalne poddasza zostały przekryte dachami dwuspadowymi połaciach pobitych blachą i wtórną papą. Układ wnętrz dwutraktowy, przekształcony z sienią na osi. Całość skomponowana w duchu neorenesansu.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym założonym na przełomie wieków XVIII i XIX.

Inne

W pobliżu pałacu umieszczono dwie oficyny, murowane z cegły i otynkowane.
Oficyna, nr rej.: 408 z 11.06.1992

http://www.palacifolwarklochow.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.