Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Lucień
Zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura LucieńMiniatura LucieńMiniatura Lucień

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerBogdan Adler

Lucień

Województwo:mazowieckie
Powiat:gostyniński
Gmina:Gostynin (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z poł. XIX w., nr rej.: 273/62 z 25.10.1960

Stan obecny

W XXw majątek zmieniał właścicieli ; od 1920r do 2WŚ był własnością Łysakowskich .
Po wojnie majątek znacjonalizowano, sparcelowano, a w pałacu urządzono Dom Dziecka.
W 1986r. Pożar znacznie uszkodził budynek.
Po remoncie w budynku pałacu otwarto od 2003r. Szkołę Podstawową.
W 2007r. do elewacji Płn pałacu dobudowano salę gimnastyczną i sale lekcyjne połączone parterowym łącznikiem.

Historia

Pałac został wybudowany w 1865 r. W ówczesnym czasie majątek należał do rodziny Luttichau. Słynęli oni z dobrego prowadzenia posiadłości i należącego do niej gospodarstwa. Do 1920 roku majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli.
W1920 należał do Heleny i Kazimierza Łysakowskich. W1940 pałac przechodzi pod administrację niemiecką, a właściciele zostają zmuszeni do opuszczenia majątku. Po II Wojnie Światowej pałac został przeznaczony na potrzeby domu dziecka. W 1986 roku pałac ogarnia pożar powodując ogromne zniszczenie. W 1996 zostaje przekazany Szkole Podstawowej w Lucieniu.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, podpiwniczony, posadowiony na wysokim cokole z oknami piwnicznymi, piętrowy z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym o połaciach z blachy i lekko wysuniętymi przed lico ściany okapami. Całość skomponowana w duchu późnego klasycyzmu i neorenesansu. Elewacje wzdłużne 7 osiowe z 3 osiowymi nieznacznymi ryzalitami umieszczonymi centralnie i zwieńczonymi trójkątnymi szczytami. Od strony ogrodu ryzalit został poprzedzony otwartą werandą. Wejście główne zostało umieszczone w trójbocznej, zabudowanej sionce umieszczonej na elewacji bocznej, co w warunkach mazowieckich jest wielką rzadkością. Sionka została ozdobiona pilastrami toskańskimi i fryzem tryglifowym z płaskimi matopami. Wystrój elewacji skomponowany przy pomocy boniowania narożnego uwydatnionego rustykalną fakturą. Boniowany jest również cokół i partia parteru, tam występuje boniowanie pasowe. Okna zyskały bogate obramienie. W parterze są to płycinowe podokienniki, opaski okienne i trójkątne naczółki. Okna ryzalitu oraz piętra z prostymi naczółkami i parapetami wspartymi na konsolkach. Nad gzymsem kordonowym pojawiają się okienka okullusowe oraz kroksztyny dźwigające okap.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym przechodzącym w las.

Inne

Oficyna.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Iwanowski4 lata i 5 miesięcy temu
Znam doskonale, jako spokrewniony z Kazimierzem Łysakowskim, historię zarówno tego pałacu jak i całego majątku Lucień. Informacje o pałacu są nierzetelne w następujących kwestiach: Właścicielem pałacu wraz z całym majątkiem była Nelly Kogan, która zawarła związek małżeński z Kazimierzem Łysakowskim. W czasie II wojny wszyscy mieszkańcy pałacu wysiedleni, a po wojnie, po bezprawnym zaborczym upaństwowieniu, została na nim położona przez państwo tzw. łapa. Najpierw umarła Nelly Kogan, potem Kazimierz Łysakowski pozostawiając pałac i grunty bez formalnego ustanowienia ich tytułu własności, co uniemożliwiało w przyszłości przeprowadzenia postępowania spadkowego. Pałacem tym interesowały się czynniki państwowe, nie tylko lokalne. Wówczas rodzina wniosła do właściwego urzędu zastrzeżenie, żeby Urząd nie czynił żadnych poczynań w kwestii ustanowienia właściciela pałacu, bo jest spadkobierczyni Kazimierza Łysakowskiego - Helena Łysakowska-Szela, mieszkająca na stałe w Italii. Mimo to, po pożarze, podczas którego wszystko uległo totalnemu zniszczeniu, "tajemnicze ludki" totalnie odrestaurowały pałac przywracając jemu pierwotną postać. Ktoś miał dokumentację, ktoś pokrył koszty odrestaurowania, ktoś niby przekazał [czyjąś własność] szkole, potem jakiemuś ośrodkowi zdrowia., tyle tylko, że nie wspomina się nigdzie [zarówno na tym portalu jak i niektórych innych] czyja to była i jest własność .Rzetelność przekazu nakazywałaby niepodawanie informacji o anonimowym przekazania czyjegoś majątku, podczas gdy sprawa tytułu własności nie jest zakończona ? bo jak można przekazać czyjś własność nie mając dokumentu potwierdzającego tytuł własności.
Dla zainteresowanych: posiadam zdjęcia rodziny opuszczającej pałac wykonane w dniu wysiedlenia.
Marek Kujawa4 lata i 5 miesięcy temu
I właśnie dlatego strona skonstruowana jest jako otwarta społeczność. Ma Pan możliwość dokonania poprawek, aby opis stał się w pełni rzetelny. Do edytora wchodzimy za pomocą opcji "sugeruj zmiany". Tak więc Panie Marku, do dzieła!
Agnieszka Kapituła3 lata i 11 miesięcy temu
Marek Iwanowski ja bym chciała zobaczyć te zdjęcia.