Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Luberadz
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura LuberadzMiniatura LuberadzMiniatura LuberadzMiniatura LuberadzMiniatura Luberadz

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiKarina Duber

Luberadz

Województwo:mazowieckie
Powiat:ciechanowski
Gmina:Ojrzeń
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XVIII w., nr rej.: A-88 z 26.03.1960

Stan obecny

Niezamieszkany, w dobrym stanie. Park zdziczały, częściowo zdewastowany. Obiekt niedostępny, widoczny z większej odległości.
Można podejść do 20 m do obiektu, potem włącza się alarm.

Historia

Pałac został wybudowany na polecenie Józefa Dembowskiego oraz jego żony Barbary z Lasockich według projektów Hilarego Szpilowskiego. Następnym właścicielem była córka Dembińskich Eleonora Zielińska, która ostatecznie majątek sprzedała i ten odtąd wielokrotnie zmieniał właścicieli. Najdłużej majątek utrzymali od 1897 roku do rozpoczęcia II Wojny Światowej Piechowscy. Po zakończeniu działań wojennych w pałacu umieszczono szkołę, w latach późniejszych pełnił funkcję magazynu. W końcu w roku 1967 przeszedł wraz z parkiem w posiadanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W latach 90 tych rezydencja była doszczętnie zdewastowana i czekała na generalny remont. Został on przeprowadzony za sprawą nowych prywatnych właścicieli.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na nieregularnym planie, dwa boczne skrzydła zbiegają się pod kątem rozwartym ze skrzydłem środkowym. Budynek podpiwniczony, dwukondygnacyjny, z poddaszem przekrytym czterospadowym dachem o połaciach pokrytych blachą. Elewacja frontowa 11 osiowa z 3 osiową częścią środkową, poprzedzoną czterokolumnowym portykiem jońskim, dźwigającym belkowanie i trójkątną ścianę szczytową z oknem półokrągłym. Skrajne osie umieszczone na skrzydłach bocznych zostały spięte parą pilastrów jońskich. Elewacja tylna została wyposażona w skrzydle zachodnim w piętrową loggię umieszczoną w ryzalicie, druga piętrowa loggia znajduje się w skrzydle wschodnim. Elewacja zachodnia skrzydła zachodniego wyróżniona została piętrowym, wgłębnym portykiem. Układ wnętrz dwutraktowy, nieregularny z sienią główną umieszczoną nie na osi. Klatka schodowa na planie owalu prowadziła do pomieszczeń reprezentacyjnych piętra. Sala balowa na planie owalu o ścianach rytmizowanych 12 parami półkolumn jońskich dźwigających belkowanie. Parter zajmował pomieszczenia mieszkalne.

Park

Park założony w I połowie XIX wieku i przekształcony na początku XX wieku. Do dziś zachowały się liczne okazy starodrzewu w tym: graby, lipy i kasztany. Na szczególną uwagę zasługuje szpaler świerkowy i aleja lipowo- grabowa.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.