Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Lipków
Zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura LipkówMiniatura LipkówMiniatura LipkówMiniatura LipkówMiniatura LipkówMiniatura LipkówMiniatura LipkówMiniatura LipkówMiniatura Lipków

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

jacek jack1234jackRoman KatolikJarosław Bochyński

Lipków

Województwo:mazowieckie
Powiat:warszawski zachodni
Gmina:Stare Babice
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII-XIX w., nr rej.: 1057/48 z 19.05.1956

Stan obecny

Dwór mieści plebanię.

Historia

Pierwsze wzmianki źródłowe o Lipkowie pojawiają się ok XV w. W końcu XVIII w. wieś należała do Zamoyskich, w 1790r. przeszła w ręce Paschalisa Jakubowicza, który wybudował we wsi skromny dwór. W XIX w właściciele majątku zmieniali się wielokrotnie, jednym z nich był Kazimierz Szetkiewicz, teść Henryka Sienkiewicza. Pisarz wielokrotnie odwiedzał ten majątek oraz umieścił w jego okolicy epizod pojedynku Pana Wołodyjowskiego z Bohunem. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami byli Suwaldowie. Po wojnie majątek przejął PGR, a w 1948 r dwór spłonął. W 1957r odbudowano go, dzięki staraniom księdza Wacława Kurowskiego. Dwór przeznaczono na plebanię i izbę muzeum historii Lipkowa. Obecnie zbiory nie są udostępniane zwiedzającym.

Opis

Klasycystyczny dwór z końca XVIII w. Parterowy budynek zbudowano na rzucie prostokąta. Zwarta bryła nakryta jest dość wysokim dachem polskim z lukarnami. Dwór posiada na elewacji frontowej i ogrodowej dość szerokie, trzyosiowe ryzality, zamknięte trójkątnymi tympanonami. Elewacje są dekorowane narożnym boniowaniem, ryzalit ozdabiają cztery pilastry toskańskie w wielkim porządku.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Park

Park z końca XVIII w.

Inne

Oficyna z końca XVIII w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.