Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Leszno
Zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura LesznoMiniatura Leszno

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Leszno

Województwo:mazowieckie
Powiat:warszawski zachodni
Gmina:Leszno
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 1054/495/62 z 26.03.1962
Park:nr rej.: 1525-A z 17.07.1992

Stan obecny

Bank BGŻ
Centrum Szkoleniowo - Konsultacyjne.

Historia

Pałac powstał w 20 leciu między wojennym. Ówczesnym właściciele majątku był wtedy Tadeusz Sławiński. Po zakończeniu II Wojny Światowej pałac był użytkowany przez miejscowy PGR. W latach 90 tych wszedł w posiadanie prywatnego właściciela.

Opis

Pałac murowany i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, składa się z części piętrowej, podpiwniczonej z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach bitych blachą z lukarnami, oraz z części parterowej załamanej pod kątem prostym, przekrytej dachem wielopołaciowym również z blachy. Część piętrowa o symetrycznej elewacji z monumentalnym, czterokolumnowym jońskim portykiem zwieńczonym trójkątnym szczytem. Okna o opaskowych obramieniach i parapetach na dwóch konsolkach. Wnętrza przekształcone. Za wejściem głównym poprzez westybul przechodzi się do salonu umieszczonego w trakcie ogrodowym. Całość skomponowana w stylu dworkowym z elementami klasycyzmu i neobaroku. Możliwe, że pałac miał w wyglądzie nawiązywać do podobnego dworu w pobliskim Bedlnie.

Park

Park krajobrazowy z dobrze zachowanym podjazdem.

Inne

Ogrodzenie, nr rej.: 1525-A z 17.07.1992
Brama wjazdowa, nr rej.: 1525-A z 17.07.1992

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ela Swiłło6 lat i miesiąc temu
Obiekt datowany na VIII, XXI w, jak podaje m.in. Wikipedia, zatem historia obiektu nie może rozpoczynać się w dwudziestoleciu międzywojennym. Powstał dla rodziny Łuszczewskich, potem w XIX w. zmieniał właścicieli, ale nie spotkałam się z nazwiskiem Tadeusz Sławiński. Chętnie się czegoś dowiem.
Ela Swiłło6 lat i miesiąc temu
Obiekt datowany na VIII, XIX w. oczywiście! Przepraszam za pomyłkę...