Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaMichał Jakobielski

Kuklówka

Województwo:mazowieckie
Powiat:żyrardowski
Gmina:Radziejowice
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w.
Obiekt:dworek J. Chełmońskiego, nr rej.: 459/62 z 23.03.1962
Park:nr rej.: 529 z 5.05.1980

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Dwór z ok. 1880 r.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1453 r. i wspominają o młynach Stanisława Thuczny. W Kuklówce znajduje się dworek modrzewiowy z 2 poł. XIX w. wraz z parkiem przydworskim. W 1889 r. kupił go znany już wówczas malarz, Józef Chełmoński. Mieszkał i tworzył tutaj do 1914 r. Zmarł 6 kwietnia i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Ojrzanowie. Artysta ubierał się jak łowicki chłop i nosił zmierzchwioną brodę. Zajmował się nie tylko malowaniem ale także gospodarstwem. W dworku miał prostą skromną pracownię. Powstało tam wiele znanych dzieł artysty m. in.: \\\"Odlot ptactwa\\\", \\\"Kaczeńce\\\", \\\"Bociany\\\", do których pozowali, według opowiadań, przodkowie rodziny Zduńczyków. Obecnie w dworku mieszkają potomkowie Chełmońskiego, którzy pielęgnują pamiątki po artyście, nie jest on udostępniony do zwiedzania. Z Kuklówką związany był działacz społeczny i poseł do Sejmu II RP Jan Siwiec, mieszkający w pobliskiej Wólce Brzozokalskiej - Adamowie.

Opis

Dwór parterowy, modrzewiowy. Jest to niski, przysadzisty budynek, nakryty dwuspadowym dachem. Zdobiony werandą i gankiem wspartym na dwóch słupach. Malowniczo położony na wzniesieniu nieopodal przepływającej rzeczki Pisia Tuczna.

Park

Park krajobrazowy z 2 poł. XIX w. Znajduje się całkowicie na terenach kompleksu Puszczy Jaktorowskiej. Ostańce w formie pomników przyrody znajdują się w Wólce Brzozokalskiej, Adamowie oraz w Budach-Grzybku i w Budach Michałowskich.

Inne

Kapliczka, mur., zbudowana przez Suzdorfów z 1874 r.
Pomnik - kamień z płytą ku czci Józefa Chełmońskiego z 1969 r.
Cmentarz par. na planie krzyża greckiego, proj. arch. krajobrazu Andrzeja Siwca

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.