Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Kuflew
2012, zdjęcie jacek jack1234jack
Miniatura KuflewMiniatura KuflewMiniatura KuflewMiniatura KuflewMiniatura KuflewMiniatura KuflewMiniatura Kuflew

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

milena forintonjacek jack1234jack

Kuflew

Województwo:mazowieckie
Powiat:miński
Gmina:Mrozy
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 2 poł. XIX, XX w., nr rej.: A-333 z 30.12.1983 i z 18.09.1997

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór powstał w II połowie XIX wieku na zlecenie rodziny Szweycerów. Wcześniej miejscowy majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli. W latach 30 tych posiadłość należała do Bronisława Szweycera. W latach 90 tych XX wieku we dworze ulokowano Gminną Bibliotekę Publiczną oraz mieszkania prywatne. Stan techniczny dworu pozostawiał jednak wiele do życzenia.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie wydłużonego prostokąta, o regularnej bryle, parterowy, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym o połaciach krytych wtórnym eternitem. Na elewacji frontowej umieszczono nie na osi drewnianą werandę, mieszczącą wejście główne do budynku, wieńczoną trójkątnym szczytem i przekrytą daszkiem dwuspadowy. Elewacja 5 osiowa z otworami okiennymi zamkniętymi łukami odcinkowymi i wieńczonymi łukami oporowymi z kluczami. Na elewacji bocznej umieszczono węższą, prostokątną przybudówkę. Na elewacji ogrodowej umieszczono trójosiowy ryzalit wieńczony trójkątnym szczytem. Wystrój elewacji ograniczony do płaskich lizen w narożach. Układ wnętrz dwutraktowy, gruntownie przekształcony.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym założonym na początku XIX wieku. Zachowały się dwie aleje lipowe oraz okazy dębów i grabów.

Inne

Stajnia.
Domek gorzelanego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.