Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Kuchary
2017, zdjęcie Roman Katolik
Miniatura Kuchary

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz MysiakowskiRoman Katolik

Kuchary

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Drobin
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: 487 z 9.04.1979

Historia

Dwór został wybudowany w 1859 roku dla Marcelego Gorzechowskiego. Był on jednym z kolejnych właścicieli wsi wzmiankowanej już w XV wieku. Po nim w posiadanie majątku weszli kolejno: Adolf Piwnicki, Halina z Mieczyńskich i Henryk Turski, Piotr Kasicki, Antoni Radomyski, który mieszkał tam wraz ze znaną pisarką Heleną Mniszek. Po II Wojnie Światowej we dworze ulokowało się Stowarzyszenia Buddyjskiego Karmakaayn w Polsce. W latach 1996-7 dworek doczekał się gruntownego remontu i przekształcenia wnętrza.

Opis

Dwór murowany i otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym obecnie o połaciach krytych papą. W połaciach dymniki. Elewacja frontowa z dwoma jednoosiowymi skrajnymi ryzalitami zwieńczonymi trójkątnymi szczytami, środkowy, piętrowy i trzyosiowy ryzalit również zwieńczony trójkątnym szczytem, poprzedzony cztero filarowym portykiem dźwigającym taras pierwszego piętra. Portyk poprzedzony schodami. Elewacja pokryta boniowaniem. Okna obramione opaskami, dekorowane płycinami podokiennymi. Nad elewacji fryz dekorowany płycinami. W ryzalitach skrajnych trójkątne naczółki okienne. Całość skomponowana w duchu neorenesansu. Układ wnętrz dwutraktowy, przekształcony.

Park

Założenie parkowe z połowy XIX wieku, przekształcone na początku XX wieku. Na terenie okazy starodrzewu. Na południe od dworu murowana kapliczka Buddy.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.