Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Książenice
zdjęcie Viola Czyżewska 2011

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Książenice

Województwo:mazowieckie
Powiat:grodziski
Gmina:Grodzisk Mazowiecki
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna, obiekt niedostępny, widoczny z większej odległości. Dom i park w bardzo dobrym stanie.

Historia

Dwór został wybudowany około roku 1930 najprawdopodobniej dla Marii Rozwadowskiej, która w tym czasie była właścicielką miejscowego majątku. Od roku 1933 właścicielem dworu byli Oppenheimowie. W latach 90 tych XX wieku we dworze ulokowano dyrekcję PGR Książenice oraz Filię Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Grodzisk Mazowiecki.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach krytych wtórnym eternitem. Korpus posadowiony na kamiennej podmurówce z oknami piwnicznymi. Elewacje wzdłużne 5 osiowe z 3 osiowym portykiem na elewacji ogrodowej złożonym z dwóch czworobocznych filarów i pary kolumn toskańskich dźwigających belkowanie i taras umieszczony przed wystawką. Taras otoczony tralkową balustradą. Wystawki na osi z obu stron budynku wieńczone wysokimi szczytami o falistym, barokowym obrysie. Wystrój elewacji ograniczony do minimum, płaskie opracowanie ścian. Układ wnętrz dwutraktowy, przekształcony, z sienią i salonem na osi. Całość skomponowana w duchu stylu dworkowego z przewagą elementów późnego baroku i klasycyzmu.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym.

Inne

Zachowały się gospodarcze zabudowania dworskie. Między innymi murowana, prostokątna oficyna przekryta dachem naczółkowym, obecnie wykorzystywana na mieszkania pracowników miejscowego PGR- u. Zachował się również ośmioboczny kurnik.


Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.