Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Krzykosy

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Bulkowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac (nr 48), nr rej.: A-822 z 27.10.2008

Historia

Pałac został wybudowany w 1926 roku dla Władysława Rutkowskiego na miejscu dawniejszego dworu Góreckich zniszczonego w wyniku działań I Wojny Światowej. Projekt wykonał brat fundatora Kazimierz. Majątek pozostawał pod opieką pierwszego właściciela aż do wybuchu II Wojny Światowej. Po jej zakończeniu majątek znacjonalizowano a budynek przejęła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Obecnie wyremontowany budynek przerobiono na biura i mieszkania pracownicze.

Opis

Pałac murowany i otynkowany, podpiwniczony, piętrowy z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym z facjatami o połaciach z blachy. Naroża oraz skrajne filary portyku na elewacji frontowej zostały wyłożone granitem. Elewacja frontowa z monumentalnym portykiem wgłębnym z parą kolumn toskańskich ujętych czworobocznymi filarami, dźwigającymi belkowanie oraz ozdobny neobarokowy szczyt. Na poziomie parteru otwory okienne zwieńczone gzymsami prostymi. Poziom piętra dekorowany rytmicznie rozmieszczonymi pilastrami toskańskimi dźwigającymi arkadki. W niszach pomiędzy nimi umieszczono otwory okienne. Na elewacji ogrodowej portyk półowalny, toskański dźwigający kryty taras pierwszego piętra. Całość o wyraźnych cechach renesansu i klasycyzmu rodzimego.

Park

Park krajobrazowy skomponowany na nowo przy budowie pałacu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jerzy S.rok i 6 miesięcy temu
Popr. współrzędne: 52.562110, 20.078907
Marek Kujawarok i 6 miesięcy temu
Nie ma najmniejszego problemu, aby zrobił Pan to osobiście. Zmiany wprowadzamy po wejściu do edytora, za pomocą ikony "zasugeruj zmiany".
Bogdan Adlerrok i 6 miesięcy temu
Już to Koledze - proponowałem .... Ale może nie chodzi mu wcale o poprawną lokalizację ? ..... :-)