Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Kraśniewo
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2011
Miniatura KraśniewoMiniatura KraśniewoMiniatura Kraśniewo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.6815, 20.1166

Kraśniewo

Województwo:mazowieckie
Powiat:płoński
Gmina:Raciąż (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A-178 z 1.03.1976

Historia

Dwór został wybudowany w końcówce XIX wieku. Aż do 1939 roku pozostawał w posiadaniu jednej rodziny Budnych herbu Jastrzębiec. Po II Wojnie Światowej dwór był zamieszkany przez kilka rodzin. Po roku 1955 budynek został przeznaczony na potrzeby szkoły, która w latach późniejszych wyprowadziła się do adoptowanej obory dworskiej. W latach 90 tych XX wieku dwór był własnością gminy i zamieszkiwało go kilka rodzin. Taki stan rzeczy prowadził do dewastacji obiektu zabytkowego.

Opis

Budynek murowany z cegły i otynkowany, częściowo podpiwniczony, parterowy, z poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym o połaciach krytych eternitem. Elewacja frontowa 7 osiowa z wejściem głównym na osi środkowej, poprzedzonym otwartym tarasem oraz schodami i części piętrowej szerokości 3 osi umieszczonej centralnie. Wystawka zwieńczona trójkątnym szczytem dekorowanym schodkową formą, sterczynami oraz blendami. Bryła ma niecodzienną strukturę, spowodowane jest to dłuższą elewacji ogrodową. Trakt ogrodowy dłuższy od frontowego wystaje nieznacznie poza elewację boczną. Poprzedzony jest małym otwartym tarasikiem i wejściem do piwnicy. Układ wnętrz dwutraktowy, przekształcony. Całość skomponowana w duchu neogotyku, nieporadny detal taki jak arkadkowy gzyms, narożne pilastry, trójkątne oraz odcinkowe naczółki okienne.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym z XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jarosław Plebaniak6 lat i 5 miesięcy temu
Przypadkiem wszedłem na tę stronę... i wspomnienia z czasów dzieciństwa. Urodziłem się w Kraśniewie, właśnie w tym dworze. Mieszkaliśmy tam, bo mama (Śp. Stanisława Maria Plebaniak) była nauczycielką w szkole w Kraśniewie. W tym dworze mieszkaliśmy do roku 1976, potem wyprowadziliśmy się. Ale pamiętam wszytko... mimo że byłem kilkuletnim szkrabem. Pamiętam ten dwór, chociaż napawał on mnie strachem, zwłaszcza strych, na którym lubiłem się bawić, pamiętam staw (w którym byłbym się utopił!), pamiętam park z wysokimi świerkami i szkołę. Pozdrawiam mieszkańców Kraśniewa, niektórych nazwiska jeszcze pamiętam (Państwa Karwowskich) Jeśli ktoś pamięta rodzinę Plebaniaków i moją Mamę Marię Plebaniak, proszę napisać mail: jarekjotpe@poczta.onet.pl Na pewno odpiszę!