Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.1192, 20.5705

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Kraśnicza Wola

Województwo:mazowieckie
Powiat:grodziski
Gmina:Grodzisk Mazowiecki
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:Park dworski**1051/458 *23.03.1962

Stan obecny

Do czasów dzisiejszych zachowały się jedynie resztki zdziczałego parku.

Historia

Dwór i majątek w Kraśniczej Woli w 1820 roku należały do Marianny i Ludwika książąt Radziwiłłów. Książę Ludwik Radziwiłł był ordynatem Kleckim. W tym roku majątek został przejęty przez komornika z powodu niespłaconych kredytów. W latach 30-tych XIX wieku właścicielem majątku był Bartłomiej Nakielski. Dwór otoczony był parkiem włoskim. W majątku był sad owocowy, a także oranżeria. W 1875 roku właścicielem dóbr Kraśnicza Wola był Jakub Niedzielski. Następnie majątek przeszedł w ręce Szczygielskich. Mieczysław Jurga Szczygielski z żoną Marią Plebańską, poza dobrami w Kraśniczej Woli, władał także majątkami Izdebno Kościelne i Rozłogi. Kapitan Mieczysław Jurga Szczygielski, ps. Żbik wraz z synem zostali rozstrzelani 2 sierpnia 1944 roku w lasach Młochowskich. Potem majątkiem władała Maria Szczygielska. Po reformie rolnej majątek został rozparcelowany.
Dworek w Kraśniczej Woli wzniesiony został w końcu XVIII wieku. Jego starsza część była drewniana. Druga część, murowana została dobudowana pod koniec XIX wieku. Fundamenty budynku wykonano z kamieni polnych. Rogi dworku posiadały prostokątne alkierzyki.
Jako własność państwowa dworek popadał systematycznie w ruinę. Cześć drewniana rozebrana została częściowo w 1978 roku, a reszta w latach 80-tych. Dworek został skreślony z rejestru zabytków 6 grudnia 1978 roku.
Od zachodu teren dworku otoczony był przez park krajobrazowy ze stawami, zakładany współcześnie z dworkiem. W parku znajdował się zegar słoneczny z piaskowca z datą 1792.
(http://www.grodzisk.pl/miasto2/pliki/docs/Wykaz_zabytkow_dla_gminy_Grodzisk_Mazowiecki.pdf)

Opis

Budynek drewniany.

Park

Park z pocz. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.