Skatalogowanych zabytków: 11295
Zarejestruj się
Miniatura Smolec
2011, zdjęcie Tymoteusz Słowikowski
Miniatura SmolecMiniatura SmolecMiniatura SmolecMiniatura SmolecMiniatura SmolecMiniatura SmolecMiniatura SmolecMiniatura Smolec

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Smolec
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiBogdan AdlerGREGORIUS ...

Smolec

Schmolz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Kąty Wrocławskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku, nr rej.: 523 z 27.02.1959

Stan obecny

Podczas walk o Twierdzę Wrocław - znacznie uszkodzony , nie użytkowany , dewastowany - pozostał do dziś w postaci ruiny ... Po wojnie nie wykonano przy nim żadnych prac ... oprócz "rozbiórkowych" .

Historia

Dwór z 1523 roku rodziny von Saurma, w typie renesansowej budowli nawodnej, wykorzystywanej jako podmiejska rezydencja. Przebudowany w XVIII w. z dostawieniem skrzydła zachodniego w stylu barokowym. W latach 1850-1855 ponownie przebudowany w stylu neogotyckim. W roku 1945 poważnie uszkodzony, po czym w okresie powojennym dewastowany stopniowo popadał w ruinę. - Pod koniec XVIII w. właścicielem majątku został major von Pfeil. Kolejnym właścicielem w 1830 roku był Karl Ludwig von Königsdorf.

Opis

Budynek renesansowo-neogotycki w ruinie, usytuowany na wyspie w północno-wschodniej części wsi. Z budowli renesansowej do dziś zachowały się: wschodnia wieża, część murów od południa i wschodu, fragmenty fosy, zasypane piwnice. Zachował się także narożnik dawnej wieży, należącej do zamku z XVI w., zbudowany z cegieł palcówek w wątku gotyckim.

Park

Pozostałość parku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata i 8 miesięcy temu
Zeby dojsc do tych urokliwych ruin trzeba najpierw przekroczyc szeroka na okolo 3 metry fose otaczajaca calosc. Kilka rzuconych w poprzek konarow umozliwia jednak przeprawe bez zamaczania stop. Na "wyspie" zauwazylem proby ratowania wiezy, ktorej braki i wyrwy uzupelniono wspolczesna cegla jak i prawej sciany wzmacniajac jej podwaliny.