Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Koźniewo Wielkie
2011, zdjęcie Michał Jakobielski
Miniatura Koźniewo WielkieMiniatura Koźniewo WielkieMiniatura Koźniewo WielkieMiniatura Koźniewo WielkieMiniatura Koźniewo WielkieMiniatura Koźniewo Wielkie

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiMariusz MysiakowskiRoman Katolik

Koźniewo Wielkie

Województwo:mazowieckie
Powiat:ciechanowski
Gmina:Sońsk
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 2 poł. XVIII, XIX-XX w., nr rej.: A-222 z 30.08.1980

Stan obecny

Szkoła.

Historia

Dwór zbudowano w końcu XVIII wieku, należał wtedy do rodziny Zielińskich. Przekształcenia nastąpiły w II połowie XIX wieku oraz na początku XX wieku. W roku 1905 właścicielem majątku pozostawał Dawida Buchwejtza. W roku 1930 majątek przeszedł w posiadanie rodziny Kędzierskich. Po zakończeniu II Wojny Światowej we dworze ulokowano szkołę podstawową, która mieściła się w nim jeszcze w latach 90 tych XX wieku. W roku 1960 dwór przeszedł renowację. W roku 1996 połacie dachowe zyskały nowe poszycie z blachy.

Opis

Budynek drewniany posadowiony na planie prostokąta, na kamiennej podmurówce, konstrukcji zrębowej, oszalowany, otynkowany we wnętrzach, parterowy z mieszkalnym poddaszem, przekrytym dachem łamanym o połaciach pokrytych gontem. W roku 60 tych gont wymieniono na blachę. Elewacje wzdłużne 9 osiowe z ryzalitami pozornymi umieszczonymi na skrajnych osiach i wyodrębnionymi boniowaniem narożnym. Na środku 3 osiowe ryzality, wystawki zwieńczone malowniczymi szczytami, i poprzedzone, we froncie, czterosłupkowym gankiem podtrzymującym daszek pulpitowy. Układ wnętrz dwutraktowy, z sienią i salonem na osi. W częściach skrajnych układ wnętrz wielotraktowy. W sieni znajduje się klatka schodowa oraz stiukowe, neobarokowe obramienia drzwi z II połowy XIX wieku. Całość utrzymana w duchu późnego baroku. Detal architektoniczny zawarty w bogatych obramieniach okien, profilowanych podokiennikach, dekoracji snycerskiej daszku.

Park

Z założenia parkowego pozostało kilka okazów starodrzewu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.