Skatalogowanych zabytków: 11284
Zarejestruj się
Miniatura Koziczyn
Miniatura Koziczyn

Lokalizacja

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiRoman Katolik

Koziczyn

Województwo:mazowieckie
Powiat:ciechanowski
Gmina:Regimin
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XIX/XX w., nr rej.: A-722 z 20.12.2006

Stan obecny

Szkoła. Dom w nie najlepszym stanie, bardzo zaniedbany. Resztki zdewastowanego parku. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Historia

Dwór z końca XIX w. Gruntownie odremontowany. - W 1930 roku należał do Zygmunta Choromańskiego. Po II wojnie we dworze ulokowano szkołę.

Opis

Budynek ma charakter neorenesansowej willi. Murowany z cegły i otynkowany, piętrowy z dwupiętrowym narożnikiem, podpiwniczony. Nieregularny, od frontu przed ryzalitem zwieńczonym trójkątnym szczytem ma portyk, złożony z czterech żeliwnych kolumienek, podtrzymujących taras na wysokości pierwszego piętra. Układ wnętrz przekształcony, pośrodku traktu frontowego pozostała sień, w której znajduje się wejście na schody prowadzące na górę. We wnętrzach zachowała się stara stolarka i fragmentu dekoracji sztukatorskiej. Dachy czterospadowe kryte blachą. Niedawno budynek gruntownie odremontowano i jednocześnie znacznie uproszczono jego elewację, pozbawiając je detalu architektonicznego.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Wojciech Fabisiak9 lat i 12 miesięcy temu
Dwór zbudowany około 1890r. przez Józefa Kimel. Cechy neorenesansowej willi, o powierzchni 766 m2. W 1972r. przebudowano część środkowa i tylną dworu. Dawny kształt zachowała sień, stolarka i fragmenty sztukaterii. W sieni było umieszczone popiersie Bolesława Biegasa malarza urodzonego w Koziczynie. Na elewacji dworu jego tablica. Od 1925 r.zamieszkiwała rodzina Piotrowskich. Po wojnie do 2007r. szkoła. Park 4,1 ha.