Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się

Lokalizacja

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz Mysiakowski

Kowalewice

Województwo:mazowieckie
Powiat:pułtuski
Gmina:Świercze
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A-171 z 1.03.1976

Stan obecny

Szkoła.

Historia

Dwór został wybudowany w 1912 roku o czym dowiadujemy się z napisu na szczycie piętrowego ryzalitu. Obok daty inicjały J.K. W roku 1930 majątek należał do Stefana Dąbrowskiego. W posiadaniu tej rodziny majątek pozostawał aż do 1939 roku. Po zakończeniu II Wojny Światowej we dworze ulokowała się szkoła, która funkcjonowała tam jeszcze w latach 90 -tych.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta z dostawionym poprzecznie piętrowym pawilonem. Część parterowa 5 osiowa, z poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym o połaciach z blachy. Z lewej strony zryzalitowana część piętrowa zwieńczona trójkątnym szczytem ze ślepym okullusem, poprzedzona arkadowym portykiem o czterech filarach, dźwigającym tarasik na wysokości piętra, obramiona boniowaniem narożnym. Po wojnie na elewacji tylnej dobudowano szeroką sień zakłucając tym samym pierwotną linię dworu. Całość skomponowana w duchu neorenesansu. Układ wnętrz dwutraktowy częściowo przekształcony.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym z XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marcin B10 lat temu
Na początku lat '90 zaczynalem tu swoją naukę, chodziłem tu od "zerówki" do III klasy szkoły podstawowej, (dalej Strzegocin). Pamiętam, że budynek był wtedy mocno zaniedbany, dobrze, że ktoś mógł go odratować.
Daniel Brzeziński3 lata i 5 miesięcy temu
Współrzędne wskazują na sąsiednią miejscowość - Kowalewice Nowe. Obiekt zlokalizowany jest w miejscowości Kowalewice Włościańskie a jego współrzędne GPS to: 52.660140° 20.829257°