Skatalogowanych zabytków: 11249
Zarejestruj się
Miniatura Kąty
Zdjęcie Viola Czyżewska 2011

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.2387, 20.1944

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Jagła

Kąty

Województwo:mazowieckie
Powiat:sochaczewski
Gmina:Sochaczew (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 268/60 z 25.11.1960
Park:relikty parku (otoczenie dworu), nr rej.: A-826 z 6.11.2008

Stan obecny

Własność prywatna. Na sprzedaż

Historia

Dwór został wybudowany na pocz. XIX w. dla Dionizego Kuczborskiego. Dopiero w roku 1870 majątek przeszedł w posiadanie innej rodziny, wcześniej należał jeszcze do brata Dionizego Kuczborskiego Piotra. Do rozpoczęcia II Wojny Światowej wielokrotnie zmieniał właścicieli. Po jej zakończeniu ulokowano we dworze szkołę podstawową a w latach 90 tych XX wieku bibliotekę.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, parterowy, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych wtórną papą. Elewacje wzdłużne 9 osiowe z 3 osiowymi portykami toskańskimi umieszczonymi centralnie. Na elewacji frontowej jest to portyk wgłębny, na elewacji ogrodowej natomiast umieszczono czterokolumnowy portyk wieńczony trójkątnym szczytem. Pod nim umieszczono wyjście i dwa symetrycznie rozmieszczone otwory okienne zamknięte półkoliście. Na elewacji bocznej dodatkowe wyjścia i dwa ślepe otwory okienne. Układ wnętrz dwutraktowy. Wystrój elewacji skomponowany za pomocą boniowanie w tynku. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Inne

Oficyna z 1 poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Jagła4 lata i 6 miesięcy temu
wszystko ok. poza współrzędnymi GPS, powinno być : 52.2386, 20.1942
Jerzy Mrozek4 lata i 6 miesięcy temu
P. Marku ile to roboty poprawić samemu, zasugerować zmiany, wjechać palcem na mapę, przesunąć wskażnik ,wysłać, gotowe. Ukaże się poprawka po zatwierdzeniu. Pozdrawiam.