Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Sieroszów
2016 portal bramny, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura SieroszówMiniatura SieroszówMiniatura Sieroszów

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.6151, 16.8937

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Sieroszów

Seitendorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:ząbkowicki
Gmina:Ząbkowice Śląskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XVIII w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1862 z 11.10.1966
Park:nr rej.: 847/WŁ z 18.09.1981

Stan obecny

Po czasach PRL i PGR - z pałacu , parku , folwarku a nawet muru - niewiele pozostało .. Spalony folwark - rozebrano .. Teren jest obecnie w rękach prywatnego właściciela który jednak coś robi . Odbudowywane jest ogrodzenie terenu , uporządkowano resztki parku , odtworzono elementy portalu bramnego i kartusza znad głównego portalu .. Obok pałacu ostał się 1 przypałacowy budynek (folwarku? ) . Nad wszystkim czuwa figura Św. Nepomucena stojąca na skraju parku ..

Historia

Na przełomie XVII / XVIIIw Sieroszów był w posiadaniu opactwa w Henrykowie . Przy folwarku - wybudowali tu oni dwór - który
w 1706 r. spłonął, a w jego miejscu opat Tobiasz Ackermann wybudował w latach 1703 - 1710 pałac w stylu barokowym , który był letnią rezydencją opata i przede wszystkim siedzibą zarządu dóbr klasztornych w tym rejonie.
W 1810 r. majątek sieroszowski przejęło Państwo Pruskie i w tymże roku odkupił go baron von Roll, a po bankructwie barona przejął go kupiec Cruci z Ząbkowic, którego córka w 1822 r. wyszła za mąż za porucznika Dittricha, do której to rodziny należał majątek do końca 2WŚ . Ostatnimi właścicielami byli Walpurga Dittrich i jej mąż doktor medycyny Alfred Schnabel.

Opis

Budynek barokowy w ruinie. Wzniesiony na planie prostokąta, murowany z kamienia i z cegły. Dwukondygnacjowy z centralnie umieszczoną sienią. W fasadzie naczółek.
Pałac wybudowano na planie prostokąta, jako budynek murowany z cegły, dwukondygnacyjny , dwutraktowy, nakryty dachem czterospadowym, zachował sklepione kolebką pomieszczenia parteru Przy wejściu głównym znajdował się portyk filarowy podtrzymujący taras . Budowla przebudowywana była w 1830 i 1880 roku przez rodziną Dittrich, natomiast ostatni znany remont zrobiono w 1964 roku . W otoczeniu pałacu istniał piękny niegdyś park , otoczony wysokim murem . Na przypałacowym terenie położone były rownież budynki folwarczne .

Park

Zaniedbany naturalistyczny park.

Inne

Po folwarku pozostał 1 budyneczek

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

zbigniew krupa6 lat i 3 miesiące temu
Pałac został kupiony zaczyna się odbudowa