Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Jasieniec
Miniatura JasieniecMiniatura Jasieniec

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiRafał Terkner

Jasieniec

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Jasieniec
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 1169/A z 22.05.1975 oraz 97/A z 18.03.1981

Stan obecny

Dom w złym stanie. Park częściowo zdziczały, częściowo zdewastowany. Obiekt dostępny z zewnątrz, zamieszkany przez kilka rodzin.

Historia

Pałac został utworzony w połowie XIX wieku w wyniku przebudowy wcześniejszego dworu, posadowionego na głębokich piwnicach. Dwór wiele razy zmieniał właścicieli. W posiadanie inicjatorów budowy pałacu wszedł miejscowy majątek wraz z posagiem Justyny- Katarzyny Łuszczewskiej zamężnej z Jakubem Domańskim. W rodzinie majątek pozostawał do 1932 roku, kiedy do pałac przeszedł w posiadanie Jarnatowskich. Po zakończeniu II Wojny Światowej pałac przejęty został przez skarb państwa. W latach 90 tych XX wieku w pałacu mieściły się mieszkania prywatne. Sposób jego użytkowania doprowadził jednak do złego stanu technicznego zabytku.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, piętrowy z później dodaną parterową przybudówką, podpiwniczony z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych blachą. Elewacja frontowa 5 osiowa z jedno osiowym, szerokim, umieszczonym centralnie ryzalitem, oddzielonym od reszty elewacji boniowanymi lizenami. Ryzalit wieńczony trójkątnym szczytem z oculusem. Na elewacji symetrycznie rozmieszczone otwory okienne dekorowane prostymi naczółkami wspartymi na wolutowych konsolach, oculusam w partii poddasza, gzymsami. Na elewacji tylnej umieszczono taras i drewnianą werandę. Układ wnętrz dwutraktowy, przekształcony z sienią na osi. Całość skomponowana w duchu neorenesansu.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym.

Inne

Na wschód od pałacu znajduje się dawny dom ogrodnika, w latach 90 tych wykorzystywany na kino. Dom został wzniesiony w I połowie XIX wieku. Murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, parterowy przekryty dachem naczółkowym.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.