Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Jadwisin
Zdjęcie Napoleon 2008

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Jadwisin

Województwo:mazowieckie
Powiat:legionowski
Gmina:Serock
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 1039/305/61 z 20.12.1961

Stan obecny

Dom i park przechodzący w las w dobrym stanie. Obiekt okazjonalnie dostępny: Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Prezesa Rady Ministrów.

Historia

Pałac w Jadwisinie został wybudowany dla rodziny Radziwiłłów w latach 1896-02 według projektów Francoisa Arveuf’a. Jest to jeden z nielicznych przykładów architektury renesansu francuskiego na ziemiach Mazowsza. Pałac od początku istnienia pełnił nieprzerwanie do zakończenia II Wojny Światowej funkcję siedziby rodzinnej. Ostatnim właścicielem był Mikołaj Konstanty Radziwiłł- oficer AK pseudonimu "Korab" zamordowany i pogrzebany w pobliskim lesie przez Niemców. Po zakończeniu wojny pałac został przeznaczony na ośrodek wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów. Dziś pałac otwarty jest dla wszystkich chętnych.

Opis

Pałac budowany z cegły, o elewacjach obłożonych czerwono brunatnymi płytkami ceramicznymi, z tynkowanymi narożami oraz detalem architektonicznym wykonanym w piaskowcu. Budynek parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem mansardowym o połaciach z blachy kłutej w formie łuski, z lukarnami wykonanymi z drewna. Budynek posadowiony na nieregularnym, wydłużonym planie o niesymetrycznej bryle. Elewacja frontowa została skomponowana za pomocą czworobocznej wieży, oraz dwóch ryzalitów zwieńczonych trójkątnymi szczytami, z których jeden stanowi główne wejście do budynku. Od strony rzeki środkowy ryzalit został przyozdobiony kartuszem z herbami Radziwiłłów oraz Krasińskich. Detal ograniczony do obramień z białego tynku oraz fryzów, opasek okiennych i obramień drzwi wykonanych z białego piaskowca. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi wyłożoną białym i czerwonym marmurem.

Park

Pałac otoczony jest rozległym parkiem krajobrazowym i kompleksem leśnym o wysokich walorach przyrodniczych. Został założony w 1900 roku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.