Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Izdebno Kościelne
2011, zdjęcie Michał Jakobielski
Miniatura Izdebno KościelneMiniatura Izdebno KościelneMiniatura Izdebno Kościelne

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.1384, 20.5268

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiRoman Katolik

Izdebno Kościelne

Województwo:mazowieckie
Powiat:grodziski
Gmina:Grodzisk Mazowiecki
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1 poł. XIX w., nr rej.: 1035/457/62 z 23.03.1962

Stan obecny

Dom Opieki Społecznej

Historia

Dziedzicem majątku Izdebno był Michał Szymanowski, starosta wyszogrodzki. W dokumentach kościelnych znajdują się zapiski, że właścicielem Izdebna w 1621 roku był Adam Izbiński, podczaszy ziemi sochaczewskiej. Następnym dziedzicem Izdebna był Michał Szymanowski wraz z małżonką Anielą, który prawdopodobnie wybudował drewniany kościół i murowany dwór.
Dziedzic zmarł w 1790 roku i budowę dworu kontynuowała jego żona Aniela. Pozostawił 2 córki - Barbarę i Dorotę. Barbarę wziął za żonę Piotr hr. Pomian Łubieński, były prezes Banku Polskiego w Warszawie. Dorota, wyszła za mąż za barona Piotra Galicheta, byłego generała wojsk francuskich. Baron z żoną objęli majątek Izdebno. Obaj szwagrowie nie za bardzo sobie radzili z gospodarką na swoich dziedzictwach. W 1846 roku zmarł Piotr Galichet i jego część majątku odkupił Feliks Łubieński, syn Piotra i Barbary.
Nie wiadomo dokładnie, kiedy majątek Izdebno stał się własnością Szczygielskich. Szczygielscy mieszkali w Kraśniczej Woli do około 1938 roku, następnie przenieśli się do godniejszej ich pozycji rezydencji w Izdebnie. Izdebno było miejscem, w którym toczyło się życie towarzyskie. Majątek rozwijał się gospodarczo dzięki zdolnościom organizacyjnym gospodarza, ale prawdziwe prosperity przeżywał, jak wszystkie majątki w okolicy w okresie okupacji niemieckiej. Okres powodzenia skończył się na skutek zdrady aresztowanego przez Niemców jednego z konspiratorów. 1 lipca 1944 roku gestapo aresztowało Mieczysława Jurge-Szczygielskiego, ps. Żbik, kapitana wojska polskiego, oraz jego syna Jana, podchorążego, ps. Łoś. Dwa dni później rozstrzelano ich wraz z 10 innymi w lasach młochowskich.
Po wojnie majątki uległy parcelacji, parki zostały poniszczone i pocięte przez chłopów na opał. Wyposażenie dworu w Izdebnie, być może, zdobi mieszkania byłych prominentów grodziskich. W izdebnickim dworze był najpierw dom dziecka, prowadzony przez siostry zakonne, dom kolonijny, a następnie dom opieki społecznej.
Dwór w Izdebnie Kościelnym otoczony jest parkiem. Od tyłu znajduje się łąka z aleją prowadzącą wprost do dworu oraz taras z kamiennymi balustradami. Nad tarasem umieszczono balkon. Dwór stoi za wsią Izdebno Kościelne, która to płonęła w 1918 roku.
Dwór zbudowany jest z gliny zmieszanej z sieczką, obmurowany i otynkowany. Dwór zbudowano na planie prostokąta. Jest dwutraktowy, z płytkimi ryzalitami od południa i północy, z holem i salonem. Posiada prostokątną dobudówkę od zachodu. Wnętrze dworku zostało częściowo przebudowane.Budynek jest parterowy, od północy wzniesiono na cokole ryzality piętrowe. Nakryty został dachem czterospadowym. Nad ryzalitami i nad facjatą od strony wschodniej daszki są dwuspadowe z mieszkalnym poddaszem.
Izdebiński dwór był dwukrotnie remontowany - w 1964 roku i w 1990 roku.
(http://www.grodzisk.pl/miasto2/pliki/docs/Wykaz_zabytkow_dla_gminy_Grodzisk_Mazowiecki.pdf)

Opis

Budynek wzniesiony z gliny mieszanej z sieczką, obmurowany cegłą, tynkowany i boniowany. Parterowy, na planie prostokąta, jedenastoosiowy, z piętrowymi trójosiowymi ryzalitami pośrodku elewacji wzdłużnych. Nowsza dobudówka od zachodu. Ryzalit frontowy rozczłonkowany pilastrami toskańskimi, ogrodowy boniowany na narożach, oba zwieńczone trójkątnymi frontonami. Przed ryzalitem ogrodowym taras z balustradą. Układ wnętrz dwutraktowy, na piętrze z korytarzem pośrodku. Na parterze na osi sień poprzedzona przedsionkiem oraz salon. Dach czterospadowy, kryty dachówką.

Park

Dwór w Izdebnie Kościelnym otoczony jest parkiem. Park krajobrazowy założony był współcześnie z dworem. Od frontu znajdował się kolisty podjazd z gazonem pośrodku. Od tyłu znajduje się łąka z aleją prowadzącą wprost do dworu oraz taras z kamiennymi balustradami. Na wschód od dworu znajduje się nieregularny staw z wysepką w formie kopca. W pobliżu dworu zachował się okaz starego wiązu.
Starodrzewie parku stanowią m.in. dęby, kasztanowce, akacje i lipy.
(http://www.grodzisk.pl/miasto2/pliki/docs/Wykaz_zabytkow_dla_gminy_Grodzisk_Mazowiecki.pdf)

Inne

Oficyna usytuowana prostopadle na zachód od dworu, wzniesiona na pocz. XIX w. Murowana z cegły, otynkowana, boniowana na narożach. Parterowa, prostokątna. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią . Dach czterospadowy kryty papą.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.