Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Huszlew
zdjęcie jchr 2000
Miniatura HuszlewMiniatura Huszlew

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.1398, 22.8406

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielskijacek jack1234jackMarius Dolhan

Huszlew

Województwo:mazowieckie
Powiat:łosicki
Gmina:Huszlew
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z pocz. XIX w., nr rej.: 235 z 19.11.1959 oraz z 3.05.1982

Stan obecny

Dwór w rękach prywatnych zadbany.Park zabudowania gospodarcze zadbane.Teren dostępny za zgodą właścicieli.

Historia

Dwór został zbudowany najprawdopodobniej w 1809 roku na polecenie Franciszka Woronieckiego. Pod koniec XV wieku miejscowy majątek był w posiadaniu Piotra Kiszki. W roku 1653 przeszedł na własność rodziny Mleczków a w 1698 roku Franciszka Woronieckiego. Pod koniec lat 20 tych XX wieku majątek należał do ks. Marii Woronieckiej a ziemie liczyły 849 hektary. W rękach rodziny fundatorów majątek pozostawał aż do końca. Architektura dworu nawiązuje do dworu w Błędowie ? dzieła Fryderyka Alberta Lessla.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem nakrytym dachem czterospadowym. Połacie kryte gontem z symetrycznie rozmieszczonymi oknami typu wole oczy. Elewacja frontowa z płytkim, piętrowym ryzalitem poprzedzony czterokolumnowym portykiem w wielkim porządku zwieńczonym trójkątnym szczytem. Elewacja ogrodowa 11 osiowa z 3 osiowym, piętrowym ryzalitem umieszczonym centralnie, przechodzącym a poziomie połaci dachowej w formę wystawki. W poziomie parteru wejście głównej do dworu w formie serliany wspartej parą kolumn. W poziomie piętra prostokątny balkon, elewacja flankowana dwoma pilastrami toskańskimi, dźwigającymi belkowanie oraz trójkątny szczyt ryzalitu. W polu szczytu okulus. Obie elewacje i ryzality dekorowane boniowaniem narożnym. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu. Obecnie dwór jest niezamieszkany i niezagospodarowany. Znajduje się w dość dobrym stanie, po przerwanym remoncie. W okolicy znajduje się duży, zdziczały park.

Inne

Oranżeria.
Rządcówka.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Monika Nagowska2 lata i 2 miesiące temu
Interesuje mnie dwór w Huszlewie, ponieważ bardzo przypomina dwór w Surhowie (powiat krasnostawski). Właściciele tych obiektów - Cieszkowscy i Woronieccy - byli spokrewnieni, a więc podobieństwo tych budowli jest nieprzypadkowe. Piszę artykuł do Czasopisma Artystycznego "Nestor" (non-profit) i potrzebuję do publikacji zdjęć dworu w Huszlewie. Bardzo proszę autora o pozwolenie na wykorzystanie zdjęć (może dysponuje też innymi ujęciami). Zależy mi na poszanowaniu praw autorskich i będę wdzięczna za kontakt: monna.n@op.pl