Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielskijacek jack1234jack

Hruszniew

Województwo:mazowieckie
Powiat:łosicki
Gmina:Platerów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski i folwarczny z XIX w., nr rej.: 503 z 26.03.1962

Stan obecny

Dom opuszczony, w złym stanie. Park w nie najgorszym stanie. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Historia

Dwór został wybudowany w XVIII wieku dla rodziny Kuczyńskich lub na początku XIX wieku dla rodziny Podczaskich. W ostatniej tercji stulecia miała miejsce przebudowa dworu zainicjowana przez ówczesnych właścicieli ? Broel-Platerów. W efekcie tej przebudowy parterowy korpus został wyposażony w cztery narożne pawilony. Forma ta oddala dwór od tradycyjnych, polskich, barokowych założeń z narożnymi alkierzami a zbliża do XVII wiecznych, francuskich założeń rezydencjonalnych takich jak: Vaux-le-Vicomte Luisa Le Vau, Maisons-Laffitte Francoisa Mansarta, Palais de Luxembourg Salomona de Brosse. Inspiracji dla formy dworu należy poszukiwać jednak o wiele bliżej, w warszawskich realizacjach: pałac Bruhla, pałac Przebendowskich lub pałac w Otwocku Wielkim. Do modnego w latach 70 tych XIX wieku na Mazowszu kostiumu francuskiego zaliczyć należy dachy mansardowe nad środkowym ryzalitem oraz bocznymi pawilonami. W końcu lat 20 tych XX wieku właścicielem majątku pozostawał hr. Kazimierz Broel-Plater a ziemie liczyły wówczas 1200 hektarów. W rękach tej rodziny majątek pozostawał do końca.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem nakrytym dachem mansardowym, z czterema narożnymi, czworobocznymi, piętrowymi pawilonami, nakrytymi dachami mansardowymi. Elewacja frontowa 7 osiowa z 3 osiowym, piętrowym ryzalitem umieszczonym centralnie, poprzedzonym czterofilarowym portykiem dźwigającym otwarty taras na wysokości piętra. Elewacje pawilonów dwuosiowe z prostokątnymi otworami okiennymi. Wystrój architektoniczny ograniczony do profilowanych opasek okiennych oraz prostych naczółków nad okiennych w poziomie piętra pawilonów bocznych, poniżej okapu dachowego dekoracja sztukatorska w formie profilowanych kwadratów ustawionych w karo, gzymsów międzykondygnacyjnych.

Park

Park z 2. poł. XIX w. Aleja grabowa dojazdowa oraz szpaler świerkowy na osi za pałacem.

Inne

Założenie dworskie składało się również z obory w rozbudowanej, efektownej formie architektonicznej posadowionej naprzeciwko dworu, co było ewenementem w polskiej tradycji komponowania założeń dworskich. Obecnie dwór jest opuszczony i nieużytkowany, znajduje się w złym stanie technicznym. W okolicy znajduje się park z II połowy XIX wieku. Aleja grabowa dojazdowa oraz szpaler świerkowy na osi za pałacem. Park w dość dobrym stanie.

Folwark, nr rej.: A-7 z 29.03.1999:
Oficyna
Oficyna, tzw. kuchnia angielska
Oficyna ?Arkada?
Gorzelnia
Brama główna

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.