Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Helenów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Helenów
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.1506, 20.7859

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiMarek Kujawa

Helenów

Województwo:mazowieckie
Powiat:pruszkowski
Gmina:Michałowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowo-parkowy z 1807 r., nr rej.: 1033/904 z 24.05.1971

Stan obecny

Ośrodek reprezentacyjny Ministertwa Obrony Narodowej.

Historia

Pierwszymi właścicielami posiadłości w wieku XVIII był Tomasz Jan Ostrowski, potem majątek przejęli Arkuszewscy by w końcu trafił do rodziny Potockich w roku 1855. Na ich polecenie w latach 1859-60 pałac został gruntowanie przebudowany i zyskał swoją dzisiejszą postać. Projekt wykonali architekci Władysław Hirschel i Henryk Marconi. Dostosowano wtedy między innymi oranżerię na potrzeby biblioteki. Przez lata gospodarzenia posiadłości przez Potockich w pałacu zgromadzono liczne zbiory książek, oraz zabytków sztuki. W roku 1932 ówczesny właściciel majątku Jakub Potocki przekazał większość zbiorów na rzecz Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Narodowego. Posiadłość została przeznaczona na sanatorium dla osób cierpiących na gruźlicę oraz choroby nowotworowe. Po zakończeniu II Wojny Światowej w pałacu ulokowano ośrodek wypoczynkowy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach podbitych blachą. Elewacja frontowa 9-osiowa z jednoosiowymi ryzalitami skrajnymi, oraz jednoosiowym ryzalitem środkowym. Cała elewacja została posadowiona na cokole o tynkowym boniowaniu i oknach piwnicznych umieszczonych na osiach. Ryzality skrajne w partii parteru mają otwory okienne zakończone półokrągłym nadświetlem. Otwory zostały spięte parą pilastrów toskańskich i obramiona archiwoltą z piaskowcowym zwornikiem przechodzącym w konsolę. Druga kondygnacja została wyposażona w balkony o tralkowych balustradach wsparte na konsolach o piaskowcowym opracowaniu. Po obu stronach otworu drzwiowego umieszczono w okrągłym niszach przedstawienia alegoryczne. Ryzalit środkowy z wejściem głównym został poprzedzony parterowym portykiem wspartym na dwóch parach kolumn jońskich, dźwigających belkowanie i opartą na nim półokrągłą archiwoltę. Ponad ryzalitem środkowym ażurowa ściana attykowa. Elewacja ogrodowa o analogicznym wystroju z 3-osiowym trójbocznym ryzalitem poprzedzonym czterokolumnowym portykiem jońskim, dźwigającym balkon piętra z tralkową balustradą. Ryzalit przepruty otworami okiennymi z półokrągłymi nadświetlami oraz w przednim licu motywem serliany. Nad ryzalitem tralkowa attyka. Przed ryzalitem środkowym otwarty taras ze schodami umieszczonymi z obu boków.

Park

Zadbany park krajobrazowy z przykładami rzeźb klasycystycznych autorstwa Danaida Jacopa Franceschiego z 1863 roku. Obszerny kompleks stawów.

Inne

Dwie oficyny z pocz. XIX w., wg projektu Kubickiego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.