Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Jarosław BochyńskiGrądy Szlacheckie
Województwo:mazowieckie
Powiat:wyszkowski
Gmina:Długosiodło
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:wyszkowski
Gmina:Długosiodło
Rodzaj obiektu:Dwór
Historia
W 1783 roku miejscowy majątek był w posiadaniu licznej szlachty w tym: Górskich, Grzymałów, Karwowskich, Kossakowskich, Romatowskich, Rostowskich, Truskolaskich. Największa część majątku należała do tych ostatnich. Folwark Grądy (Grondy) wymieniany jest w 1827 roku. Należały do niego wsie Ostrykół, Grądy Znamiączka, Sewerynka, Julianka, Ruda. W 1864 folwark z 80 morgami ziemi kupuje Aleksander Zwaleński. W momencie tego zakupu dwór już istniał - powstał najprawdopodobniej na początku XVIII wieku. Od około 1864 roku do 1949 roku zachodnia izba pełniła rolę salki lekcyjnej. W 1921 roku dwór był przebudowany. Dodano wówczas drewniany ganek poprzedzający wejście. W 1946 roku wymieniono strzechę. Okrojony majątek po II WŚ po został w rękach Zwoleńskich do1982 roku, kiedy właścicielem został Jan Ślubowski.Obecnie dwór jest zamieszkały i znajduje się w dobrym stanie technicznym. Dwór jest przykładem siedziby „chudopacholskiej”. Klasyfikacja ta pochodzi z książki wydanej w Krakowie w 1679 roku (?) „Ziemiańska generalna Oekonomika” Jakuba Kazimierza Haura. Ta skromniejsza forma posiadłości szlacheckiej miała się charakteryzować tzw. czarną kuchnią w samym środku domu, podziałem na część oficjalną, mieszkalną i czeladną. (Uzupełnił Jarosław Bochyński 2024)
Opis
Dwór drewniany, oszalowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle. Parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem nakrytym wysokim dachem naczółkowym. Połacie kryte strzechą. Elewacja frontowa 5 osiowa z główną osią z wejściem poprzedzoną drewnianym gankiem zwieńczonym trójkątnym szczytem oraz nakrytym daszkiem dwuspadowym, wspartym na dwóch kolumienkach. Wystrój architektoniczny ograniczony do profilowanych opasek okiennych. Całość utrzymana w duchu drewnianych siedzib szlacheckich.Inne
Zdjęcia z 1987 roku Zenon BirkholzZdjęcie współczesne dipp.pl
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.